vodou. Samozrejme vodná nádrž Domaša nie je určená ako zdroj pitnej vody. Podľa vyjadrenia starostu Jána Tutka, jedna polovica obyvateľov obce má nedostatok pitnej vody a druhá sa zasa trápi s nie najlepšou kvalitou. Preto sa Obecný úrad v Kvakovciach pustil do prípravy výstavby obecného vodovodu. Projekt je hotový. Dokonca hygienici už odobrali vzorky vody z uvažovaného zdroja vody.
Pritom treba zdôrazniť, že otázku vodovodov, kanalizácie či čistiarni odpadových vôd v okolí Domaše rieši projekt združenia Veľká Domaša, ktorý bol úspešný v Bruseli. "Projekt združenia Veľká Domaša sa však netýka tejto stavby. Z našej strany rieši len rekreačné stredisko Dobrá, čiže pre Kvakovce to znamená miestnu komunikáciu a parkoviská. V prvej etape projektu združenia ide o severnú časť Domaše, kde sa v okolí prítoku Ondavy do nádrže budú stávať čistiarne odpadových vôd a vodovody. Takže naša obec nemala inú možnosť, len vybudovať vlastný zdroj vody," dôvodil Tutko.
Výstavbu obecného vodovodu v Kvakovciach teda riešia z iného finančného zdroja, než projekt združenia Veľká Domaša a pri jej realizácii sa chcú oprieť o príspevky z vodohospodárskeho fondu. Nenechávajú však bokom ani možnosť využitia fondov Európskej únie, pretože v okrese Vranov nad Topľou pripravujú prostredníctvom združenia Nové milénium projekt na odkanalizovanie obcí v dolnej časti Ondavy cez fond ISPA. Aj v Kvakovciach pripravujú projekt na odkanalizovanie. "Nový zákon sprísnil podmienky pre ekologické stavby, preto projekt je na pripomienkovaní na ministerstve životného prostredia. Keď dôjde stanovisko, že technologická časť vyhovuje normám, tak podáme žiadosť o poskytnutie finančných prostriedkov pre obe stavby z fondu ISPA," uviedol starosta Tutko. Snaha získať finančné zdroje v Kvakovciach je pochopiteľná, veď len výstavba obecného vodovodu si vyžiada náklady vo výške 22 miliónov korún a výstavba kanalizácie bude stáť ďalších 30 miliónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.