vyhlásil nový tender. "Dôvodom bolo, že vznikli pochybnosti z právneho hľadiska a z hľadiska určenia kritérií," komentoval postoj kabinetu vicepremiér Ivan Mikloš.
Súťažné kritériá podľa neho "neboli dostatočne jasné a presné, aby sa dalo jednoznačne určiť, či ich firmy ktoré postúpili do druhého kola splnili alebo nie." Ministerke financií, ktorá sa včerajšieho hlasovania nezúčastnila, prekážali iné okolnosti tendra: "V zmluve je potrebné zabezpečiť aby sa SPaP nerozpredali, ale aby ďalej fungovali ako prístav. Každému z nás by malo záležať na tom, aby slovenské prístavy zostali slovenskými prístavmi," tvrdí Schmögnerová.
Žiadne výrazné tlaky zo strany vlády na vyvodenie personálnych dôsledkov nezazneli. Hoci ministerka financií podľa vlastných slov "nevidela nejaké dôvody na nejaké veľké personálne zmeny", Mikloš ich nevylučuje. "Myslím si, že by mali všetky strany, ktoré nominovali predstaviteľov do FNM zvážiť činnosť svojich nominantov a v prípade nespokojnosti s ich prácou navrhnúť zmenu."
To, že otázku zodpovednosti budú riešiť politické strany, si myslí aj viceprezident FNM Pavol Hulík. Narozdiel od kabinetu však v tendri nevidí žiadny problém. "Tento postup bol štandardný. Nie sú tam žiadne anomálie, pri verejných obchodných súťažiach sme postupovali vždy analogicky," povedal.
Napriek tomu bude v orgánoch FNM hlasovať tak, aby vyhovel odporúčaniu vlády. "Ja sa podriadim rozhodnutiu vlády. Zmením svoje pôvodné stanovisko, napriek tomu, že som hlasoval inak (...) Každý má možnosť zvážiť to čo bolo a to čo bude," myslí si Hulík.
Zároveň upozornil na možnú súdnu dohru včerajšieho vládneho rozhodnutia. "Predpokladám, že sa bude spoločosť, ktorá bola vybrátá ako víťaz, domáhať uzavretia zmluvy súdnou cestou."
Odporúčanie vlády nie je pre FNM záväzné. V orgánoch fondu sa o ňom bude hlasovať dnes.
(jj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.