Alojz Kromka, v podsvetí známy ako nájomný vrah, prezývaný Lojzo Čistič, je od včerajšieho dňa väznený v súlade so zákonom i Ústavou SR.
Podľa informácií prešovskej krajskej prokuratúry bolo v utorok 5. júna rozhodnuté o jeho prepustení z väzby a zároveň o nastúpení trestu odňatia slobody, ktorý mu bol právoplatne uložený Okresný súdom v Spišskej Novej Vsi. Orgány činné v trestnom konaní, odovzdaním Kromku do výkonu trestu, zrealizovali minulotýždňový nález ÚS, podľa ktorého pri strete právoplatne uloženého trestu odňatia slobody v jednej trestnej veci s podmienkami väzby v inej trestnej veci, má prednosť výkon trestu odňatia slobody.
Súd podľa zdrojov TASR zároveň akceptoval návrh Krajskej prokuratúry v Prešove na príslušné obmedzenia, ktorými bude "Čističov" pobyt vo väzení sprísnený, vzhľadom na fakt, že je naďalej trestne stíhaný za niekoľkonásobné vraždy a pokusy o vraždu. Spišskonovoveský OS odsúdil Kromku v roku 1998 za trestné činy ublíženia na zdraví, výtržníctvo, nedovolené ozbrojovanie a násilie proti skupine obyvateľov a jednotlivcovi na súhrnný trest odňatia slobody v trvaní dvoch rokov a štyroch mesiacov so zaradením do 1. nápravnovýchovnej skupiny.
Predseda Krajského súdu v Prešove Igor Burger ako predstaviteľ súdneho orgánu, proti ktorému smeroval Kromkov podnet na ÚS, potvrdil, že nebolo reálne, aby bol Kromka prepustený na slobodu, tak ako po vyhlásení rozhodnutia ÚS avizoval jeho advokát Tibor Bašista. Advokátove vyjadrenia po vyhlásení nálezu, že znamená pre jeho klienta oslobodenie, možno chápať iba ako nezáväzné slová, ktoré si obhajca dovolil v záujme svojho klienta.
Predseda prešovského KS jednoznačne potvrdil, že plne rešpektuje nález ÚS, osobne je však presvedčený, že svojim rozhodnutím sa ÚS pustil na "veľmi tenký ľad". Burger tvrdí, že spor tak, ako ho ústavní sudcovia postavili, nemožno chápať univerzálne a spomínané rozhodnutie označil za "dosť nebezpečné", ktoré môže do budúcna priniesť problémy.
Podľa jeho slov nález nie je presvedčivý, pretože podstatu sporu, či má prednosť výkon trestu alebo väzby, výslovne nerieši ani Ústava SR ani Trestný poriadok. Konštatoval, že minister spravodlivosti ČR vydal Kromku na Slovensko z obidvoch dôvodov, teda aj za účelom trestného stíhania aj pre výkon trestu. "ÚS sa podľa môjho názoru vôbec nevyrovnal so zásadnou vecou - účelom väzby," zdôraznil. Podľa neho je otázne, či dať prednosť výkonu trestu v "najľahšej" nápravnovýchovnej skupine pred väzbou za vraždu. Podľa Burgera je potrebné vidieť účel väzby prioritne vo vzťahu k závažnosti trestnej činnosti. S tým sa však podľa neho ÚS nevyrovnal.
Autor: Košice/Prešov (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.