najčastejšia téma, ktorá v súčasnosti robí vrásky terajším absolventom základných škôl. Je už takmer pravidlom, že voľných miest je zväčša menej ako uchádzačov, úmerne čomu sa stupňuje úsilie budúcich študentov i ich rodičov. Nevynímajúc úvahy o zmanimupolavých výsledkoch. Jedna z nich prišla v podobe listu i do našej redakcie.
"Dilemu na akú strednú školu pôjde naša dcéra po ukončení deviateho ročníka sme vyriešili podaním prihlášky na gymnázium na Opatovskej. Napriek tomu, že moje dieťa prijímačky urobilo, na školu sa pre nedostatok miesta nedostalo. Nakoľko jej poradie neumožní prijatie ani na odvolanie, preložili sme prihlášku na novootvorené gymnázium na Exnárovej ulici. Prijímačky na túto školu sa budú konať práve na Opatovskom gymnáziu," píše jeden zo znepokojených rodičov. Pokračuje problémom, ktorý mu leží na srdci. "Vyvesené výsledky prijímacích pohovorov na gymnázium Opatovská predstavovali zoznam, na ktorom bolo uvedené len poradie, kód žiaka a celkový počet bodov. Prekvapil ma tento postup, keďže na iných gymnáziách sa uvádzajú body i za matematiku, slovenčinu a priemer zo základnej školy zvlášť. Myslím že mám opodstatnené obavy, či je hodnotenie na tejto škole v poriadku. Veď kde mám záruku, že ďalšie skúšky na gymnázium na Exnárovú budú hodnotené objektívne?" dokončil otec, ktorému nie je ľahostajná budúcnosť jeho dcéry.
Svoje slová doplnil otázkami či je možné, aby na prijímačkách boli prítomní zástupcovia rodičov a ZŠ, ktorí by sledovali priebeh skúšok od začiatku až po záverečné vyhodnotenie. Na tieto otázky by mal odpovedať kompetentný človek, obrátili sme sa preto na riaditeľa gymnázia na Opatovskej PhDr. Jozefa Pišteya.
"Vedel som, že budú vyvinuté nejaké tlaky či protesty ohľadom zverejneného vyhodnotenia prijímacích skúšok na našej škole. Áno, aj hodnotenie prijímačiek na gymnázium na Exnárovej bude zverejnené tým istým spôsobom. Tento postup bol nariadený i ostatným školám, preto nerobíme nič svojvoľné a výnimočné," zareagoval Jozef Pištey, ktorý sa so spomínanou rodičovskou reakciou stretol po prvýkrát. Doteraz ho ešte nik v tejto súvislosti priamo nekontaktoval. Napriek tomu už požiadal Krajský úrad o inšpektora, ktorý by dozeral na priebeh prijímacích skúšok a následné hodnotenie.
Ako nás ďalej informoval, tento rok sa po prvýkrát dostáva do platnosti nový pokyn Krajského úradu v Košiciach na základe Výkladu zákona č.211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám, podľa ktorého škola postupovala. Ten hovorí, že zverejnenie výsledkov prijatých a neprijatých uchádzačov o štúdium na strednej škole spolu s menom, je možné len so súhlasom dotknutej osoby. Preto školám odporúča zverejniť výsledky v takej podobe, ktorá neumožňuje priamu identifikáciu fyzickej osoby.
Žiakovi sa podľa pokynov pridelí namiesto mena identifikačný kód, poradie podľa celkového počtu bodov získaných pri prijímacom konaní a informácia, či uchádzač vykonal prijímaciu skúšku úspešne alebo neúspešne.
"Tieto nové pokyny sme mali na škole vylepené. Rodičia, ktorí si ich prečítali boli teda so situáciou oboznámení. Výsledky prijímacej skúšky s menom, priemerom základnej školy a samostatnými výsledkami zo slovenský jazyka a matematiky sú naše interné údaje, ktoré si po vyžiadaní môže každý rodič pozrieť. Keďže pokyny jasne hovoria, že sprístupnenie výsledkov skúšky je možné len so súhlasom dotknutej osoby, nahliadnuť do výsledkov iných žiakov nie je pre iné fyzické osoby možné. Každý rodič môže preto skontrolovať výsledky len u svojho dieťaťa," vysvetlil na záver Jozef Pištey.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.