týždenníka Der Spiegel.
Ľudia tejto zabudnutej civilizácie, rozprestierajúcej sa na území dnešného Turkménska a Uzbekistanu stavali impozantné domy a pevnosti z hliny, chovali vo veľkom ovce a kozy a pestovali pšenicu a ovos na dômyselne zavlažovaných plochách.
Mali bronzové sekery, vyrábali tenkostennú keramiku, poznali krásu alabastru a zdobili sa šperkami z kostí zvierat a zo zlata. Všetky vzácne nálezy našli archeológovia v zrúcaninách záhadného mesta, ležiaceho len 13 kilometrov od turkménskej metropoly Ašchabad.
Za najdôležitejší však považujú vedci nález malého kameňa, do ktorého sú vyryté podivné znaky: štyri až päť symbolov alebo písmen v červenej farbe, ktoré sa výrazne odlišujú od všetkých starovekých písomných systémov.
Archeológovia dlho vyznávali teóriu, že pred 4000 rokmi sa na území Strednej Ázie rozprestierala len nehostinná a neobývaná pustatina. Na základe najnovších objavov však museli priznať svoj omyl.
V časoch starovekého Egypta, kedysi na úsvite ľudskej civilizácie, prekvitala teda vo vnútrozemí Ázie na páse dlhom 600 a širokom 80 kilometrov neznáma kultúra.
Autor: Ašchabad (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.