AIDS (UNAIDS). Na potlačenie choroby AIDS v rozvojových krajinách doteraz medzinárodné spoločenstvo poskytlo 1,8 miliardy dolárov.
Ako uviedli UNAIDS a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v spoločnom vyhlásení, do konca roka by sa mal zrealizovať projekt na zriadenie medzinárodného fondu na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii, ktorý inicioval generálny tajomník OSN Kofi Annan.
Oficiálna štatistika WHO uvádza, že do konca minulého roka sa vírusom HIV nakazilo 36,1 milióna ľudí. Tri milióny vlani na následky AIDS zomreli.
Experti sa zhodujú v názore, že AIDS sa prejavil veľmi ničivo v 80. rokoch, ale aj v smrtonosnom postupe pokračuje aj napriek určitému pokroku v oblasti liečby. Vírus HIV odborníci identifikovali v roku 1984, ale stále proti nemu neexistuje účinná očkovacia látka. Začiatkom 80. rokov nik nemohol ani len predpokladať, aké vysoké náklady spôsobí AIDS.
Iróniou osudu je, že keď pred 20 rokmi vedci z atlantského Strediska na kontrolu a prevenciu infekčných chorôb (CDC) zistili prvých päť prípadov zvláštnej a vtedy nepoznanej infekcie, postihnutými boli homosexuáli z Los Angeles. Po 20 rokoch sú homosexuáli opäť "v prvej línii" obetí.
Za 20 rokov AIDS spôsobil v Afrike horšie straty na životoch ako vojny alebo prírodné katastrofy. Podľa správy UNAIDS v Afrike je 25,3 milióna ľudí infikovaných vírusom HIV a už chorých na AIDS, a to najmä v subsaharskej časti kontinentu.Najrýchlejšie sa vírus HIV šíri v južnej a juhovýchodnej Ázii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.