doc. Ing. Pavel Prokopovič, CSc., bývalý prodekan FVT
Šanca vybudovať perspektívnu technickú univerzitu v Prešove
Akým smerom sa má uberať budovanie technického vysokého školstva v Prešove, je zvlášť aktuálna otázka v súčasnosti, keď sa uvažuje o zriadení technickej fakulty na Prešovskej univerzite (PU). Otázkou je aj to, či Fakulta výrobných technológií (FVT) má prejsť ako celok so svojimi špecializáciami a pedagogickým zborom na PU. Tento problém má byť riešený v kruhu Akademických senátov (AS) a Vedeckých rád (VR), kde o veci rozhodnú 4 alebo 5 pedagógovia z 9-členného AS, ktorí sú súčasne aj vedúci katedier a dôchodcovia. Tí sú plne závislí na dekanovi, ktorý im buď predĺži, alebo nepredĺži pracovný pomer na fakulte o ďalší rok.
Zdá sa, že vhodnejšie by bolo zriadiť pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov PU, FVT, mesta, okresu, kraja, významných podnikov a pripraviť aj verejnú rozpravu, aby sa vyšpecifikoval profil budúceho absolventa technickej fakulty v Prešove ako úplne novej fakulty s novým zameraním a s pedagogickým zborom vybratým na základe konkurzu.
V tom je aj iný problém. Pred rokmi bola na Slovensku napríklad jedna Elektrotechnická fakulta s 200 poslucháčmi v prvom ročníku. Fakulty v tom čase zabezpečovali, podľa dnešných názorov, úzke špecializácie. Ale absolventi na základe umiesteniek boli rozptyľovaní po celom Slovensku. Po vzniku ďalších fakúlt toho istého odboru si jednotlivé fakulty "podelili" špecializácie a dnes je v regiónoch presýtenosť absolventov istého odboru, pretože migrácia v rámci Slovenska je nízka.
Vo svete tieto problémy zrejme vznikli skôr a dnes už máme vzory, podľa ktorých môžeme postupovať. Vznikajú odbory ako mechatronika, ktorá zlučuje odbory strojárenské, elektrotechnické a elektronické na báze využívania výpočtovej techniky. Sú aj iné integrujúce sa odbory ako informatika, bioinžinierstvo, environmentálne inžinierstvo a podobne. V integrácii sa ide až tak ďaleko, že na univerzite je jednoducho odbor inžinierstvo a špecializácie sú v 4. a 5. ročníkoch.
Preto ak sa pripravuje zrušenie pracovísk Strojníckej fakulty TU Košice v Prešove a plánuje sa prechod FVT na PU, je potrebné toto využiť na vybudovanie technickej fakulty v Prešove s perspektívou jej absolventov. Skúsenosť ma presvedčila, že uvedené nemožno dosiahnuť ak je u nás právna situácia taká, že jeden - dvaja ľudia majú možnosť zneužitím dôchodcov v AS či VR presadiť len svoje osobné záujmy.
Podľa pripravovaného vysokoškolského zákona asi všetci pracovníci vysokých škôl dostanú výpoveď a následne sa budú uchádzať o miesto konkurzom. Táto príležitosť by sa mala v Prešove využiť na to, aby sme nevyučovali "históriu techniky". Teraz je možnosť mať v Prešove 4 až 5 profesorov pre mechatroniku. Ak by sme mali na Slovensku aj 3 či 4 fakulty z informatiky alebo mechatroniky, nebolo by to na škodu. Absolventi by sa uplatnili nielen v regióne ale aj v Európe a vo svete.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.