spoločné rokovanie o možnostiach využitia mimorozpočtových zdrojov na opravy a údržbu školských zariadení v okrese. Pripomíname, že na tento rok žiadali od krajského úradu na tento účel 238 miliónov korún a z nich 60 na kritické havarijné stavy. Vlani mali podobnú požiadavku, lebo proces chátrania trvá už veľa rokov, ale do rozpočtu dostal OÚ na spomínaný účel len tri milióny korún.
Ako pre nás denník povedal prednosta Benč, filozofia prerozdeľovania prostriedkov sa totiž v posledných rokoch sústredila na menšie mestá v kraji. Na našu otázku, či si plánujú prezrieť stavby aj v teréne, nám prednosta odpovedal: "Nevyhnutne potrebujeme peniaze na opravy plochých striech a plynofikáciu vidieckych škôl. Pozval som ho preto, aby mohol posúdiť, v akom stave sú naše školy. Celý okres zrejme neprejdeme, ale chcel by som, aby sme hovorili o Kapušanoch, Kokošovciach, Šarišských Bohdanovciach, ale aj prešovských školách na uliciach M. Nešpora, Šmeralovej, Kúpeľnej a podobne. Ak bude čas, tak sa pozrieme aj na Základnú umeleckú školu (ZUŠ) na Čapajevovej ulici. Tam potrebujeme financie na stavbu strechy, veď rodičia už do opráv a plynofikácie investovali dosť."
V tejto súvislosti nás zaujímalo, ako pokračuje stavba ďalšej ZUŠ na Štefánikovej ulici. Podľa plánov ju mali deti už čoskoro začať využívať. Dozvedeli sme sa, že stavba bola pozastavená a dôvodom je nevysporiadaný majetok. Až po začatí stavebných prác sa totiž o jednu pätinu majetku prihlásila dedička, ktorá momentálne žije v USA.
"Ešte v januári sme jej poslali súdno-znalecký posudok a vysvetlili naše zámery, ale doteraz sa neozvala. Nemôžeme teda ďalej investovať štátne peniaze až do vysporiadania," vysvetlil nám prednosta Benč.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.