uštedria výchovnú facku, nervóznejší častujú zauchami častejšie. Práve telesnými trestami a ich vplyvom na IQ detí sa zaoberajú mnohé vedecké tímy. Poukazujú na to, že deti, ktoré rodičia častejšie fackajú, majú nižšiu úroveň kognitívnych schopností. (týmto termínom označujeme inteligenciu, pamäť, schopnosť učiť sa a jazykové schopnosti).
Vedci z univerzity v americkom New Hampshire po rozsiahlom testovaní a vyšetrovaní následkov telesných trestov dospeli k záveru, že rodičia častejšie siahajú po fackách, pretože sú rýchlym prostriedkom k zastaveniu nevhodného správania. Žiaľ, ich dôsledky môžu byť zásadné, upozorňujú vedci. Výsledky výskumu ukazujú, že aj keď súčasná generácia používa telesné tresty menej často, než predchádzajúce, občas dieťa facká takmer každý. Až 72 percent z 960 matiek detí v rozpätí od jedného do štyroch rokov uviedlo, že vyfackalo svoje dieťa v priebehu posledného týždňa. O dva roky neskoršie predstavoval tento podiel 64 percent, čo je aj tak veľa.
Pri porovnaní údajov o kognitívnych schopnostiach detí v priebehu štyroch rokov vedci zistili, že tie deti, ktoré dostávali facky častejšie, majú horšie výsledky, ako deti nefackané a že ich zaostávanie je evidentné. Dá sa to vysvetliť tak, že rodičia, ktorí nesiahajú po telesných trestoch, ale svojim deťom viac vysvetľujú, debatujú s nimi o problémoch, podporujú tým ich IQ. Vedci v závere svojej štúdie upozorňujú, že zriedkavejšie používanie telesných trestov mohlo podporiť nielen vývoj detí, ale prospieť aj spoločnosti ako celku.
Autor: Ko/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.