drahým nábytkom zariadený byt. Ako mám postupovať pri návrhu na exekúciu predajom veci z bytu povinného?
Zn.: Čo nemôže exekútor zobrať?
Odpoveď: V návrhu na vykonanie exekúcie predajom hnuteľných vecí môže oprávnený presne vymenovať konkrétne veci povinného, ktoré navrhuje predať a uvedie miesto, kde sa nachádzajú. Z takéhoto zoznamu treba vynechať veci, ktoré exekúcii nepodliehajú. Sú to veci, ktoré povinný nevyhnutne potrebuje na uspokojovanie hmotných potrieb svojich a svojej rodiny, alebo na plnenie svojich pracovných úloh, či svoje podnikanie. Konkrétne z exekúcie sú vylúčené najmä bežné súčasti odevov, obvyklé vybavenie domácnosti nábytok, práčka, chladnička, televízor, rádio, potraviny atď. Ďalej predmety osobnej povahy, napr. snubný prsteň, zdravotnícke potreby a iné veci, ktoré povinný potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu, a hotové peniaze do 3000 Sk.
Ak oprávnenému nie sú známe hnuteľné veci povinného, stačí, ak navrhne nariadenie exekúcie predajom hnuteľných vecí len všeobecne, bez konkrétneho určenia. Ak sa oprávnený obáva, že by zo strany povinného alebo tretej osoby mohlo dôjsť k odstráneniu, poškodeniu, alebo zničeniu vecí, ktoré boli pojaté do súpisu, môže navrhnúť ich vhodné zabezpečenie. Ak si však takéto zabezpečenie vyžiada trovy, musí na ne oprávnený zložiť preddavok.
Odkazy:
Zn.: Neposkytnutie pomoci a vydedenie
Neposkytnutie pomoci v chorobe a starobe je jedným z dôvodov vydedenia taxatívne vypočítaných v § 469a Občianskeho zákonníka. Poručiteľ môže z tohoto dôvodu potomka vydediť vtedy, ak takúto pomoc skutočne potreboval a vydedený potomok mu objektívne mohol potrebnú pomoc poskytnúť. Tento dôvod nebude daný, ak poručiteľ zásadne odmietol prijať akúkoľvek pomoc zo strany vydedeného dediča a ani vtedy, ak vydedenému dedičovi v poskytnutí pomoci bránili objektívne dôležité prekážky.
Zn.: Dospelý syn a výživné
Výživné plnoletého dieťaťa voči rodičovi súd upraví len na návrh oprávneného. Výživné možno priznať iba odo dňa súdneho konania, t.j. od dôjdenia návrhu na súd, teda nie aj tri roky spätne, ako je to u maloletých detí. Vyživovacia povinnosť rodičov deťom trvá do toho času, pokiaľ nie sú schopné samy sa živiť. Veková hranica 18 rokov dieťaťa preto sama o sebe nemá z hľadiska trvania vyživovacej povinnosti rodiča voči dieťaťu osobitný význam. Významná je skôr z procesného hľadiska, pretože do plnoletosti dieťaťa možno začať konanie na súde aj bez návrhu, zatiaľ čo po dosiahnutí plnoletosti len na návrh oprávneného. Kritériá pre určenie výšky výživného sú stanovené odôvodnenými potrebami oprávneného dieťaťa a schopnosťami a možnosťami povinného rodiča.
Zn.: Kedy začína pracovný čas
Jedna zo základných povinností zamestnanca je plne využívať pracovný čas. Predpokladom plnenia tejto povinnosti je prítomnosť na pracovisku na začiatku pracovného času a jeho zotrvanie na pracovisku až do jej skončenia. Pod pracoviskom v uvedenom zmysle nerozumieme objekt podniku, ale konkrétne pracovisko zamestnanca, napr. dielňu. Preto nestačí, ak sa zamestnanec nachádza v objekte podniku, ale pre posúdenie včasnosti nástupu do práce je významný jeho včasný príchod na konkrétne pracovisko. Činnosti, ktoré musí zamestnanec pred nástupom do práce alebo po jej skončení vykonávať (napr. vykonať osobnú očistu, obliecť sa do pracovného odevu), sa do pracovného času zásadne nepočítajú.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.