Rád, poučení, literatúry o správnom stravovaní pribúda, ale staré zvyklosti akosi nechce odviať čas. Alebo naša nevôľa?
Každá rodina má svoje stravovacie zvyklosti, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Už sme sa dosť poučili, že je rozdiel jesť dobre pripravené mastné strapačky podľa babičky a slaninku "zatlčenú" poldecákom podľa dedka a z nich mať zdravotné ťažkosti, ako mastiť úsporne rastlinným tukom a slaninu s poldecákom si dopriať občas na výlete do prírody.
Pozrime sa na staré osvedčené rady v súčasnosti:
1. Ak nebudeme jesť večer, schudneme - to bola rada pre tých, ktorí držali diétu s odporúčaním zjesť väčšinu jedla cez deň. Pravdivosť tohto tvrdenia nebola ešte dokázaná. Dr. Drewnowski z Michiganskej univerzity pozorovaním osemsto žien zistil, že tie, ktoré prijali väčšinu kalórií večer po 17. hodine, nevážili viac ako tie, čo jedli iba do tohto času.
Rada: Jesť treba vtedy, keď ste hladní, to ale neznamená vyprázdniť v noci chladničku.
2. Pri pomalom jedení zjeme menej - tvrdili v 60. rokoch výživári. Do protikladu postavili tých, ktorí sa vrhli na jedlo ako vlci a mali skonzumovať oveľa viac. Je to zdanlivo logická úvaha, ale vyvrátili ju štúdie vo francúzskom časopise Apetit.
Rada: Jedzte takým tempom, aké vám vyhovuje.
3. Pohár vody pred jedlom utlmí chuť - touto zásadou sa riadili naše prababičky, ktoré museli mať osí driek (aj tak si ho sťahovali korzetom). Voda dokáže vo veľmi krátkom čase roztiahnuť žalúdok a preto má človek pocit, že vodou hlad úplne utlmí. Nikto ešte nepreukázal správnosť tejto domnienky. Výskumy jasne dokazujú, že akékoľvek množstvo vody, vypité pred jedlom, nemá vplyv na množstvo prijatých kalórií.
Rada: Pite vodu, kedy sa vám zachce, dokonca denne by ste jej mali vypiť 2 litre. Nečudujte sa, že je to recept na postavu á la Twiggy alebo teraz Kate Mossová.
4. Malé množstvo tuku zasýti žalúdok a nedovolí vám prejesť sa. Dr. Richard Mattes z univerzity v Purdue, špecializujúcej sa na výživu, hovorí: "Dojem, že tuk je najsýtejšou súčasťou stravy, pramení z toho, že opúšťa žalúdok pomalšie ako bielkoviny a uhľohydráty. Z posledných výskumov ale vyplýva, že tuk je zo všetkých výživových komponentov najmenej sýtiaci a bielkoviny i uhľohydráty najviac zaplnia žalúdok."
Rada: Tučnými jedlami sa dá ľahšie prejesť - napr. chipsy pred televízorom. Lepšie je s nimi vôbec nezačínať.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.