Recepty z Oravy (2.)
Len čo nám pani Agneška Palková v Dobrej Lehote otvorila dvere, ovanula nás omamná vôňa medu, anýzu, škorice, klinčekov a pani domáca nášmu televíznemu štábu ani nemusela ukazovať cestu do svojho medovnikárskeho kráľovstva, išli sme totiž priamo za nosom. Všetko bolo prichystané tak, ako sme sa dohodli na stole suroviny na výrobu cesta, ale aj hotové odležané cesto, upečené neozdobené medovníčky, kornútiky s polevou, a tiež finálne výrobky s úžasným zdobením. "Med, povedala pani Agneška, patrí medzi najdokonalejšie potraviny, ktoré nám dala príroda. Med človeka nielen živí, ale chráni ho aj pre chorobami. Kedysi ho pravidelne jedávali len vyššie spoločenské vrstvy a v ľudovej strave mal funkciu obradového jedla. Až do začiatku 19. storočia bol navyše jediným sladidlom. Med je aj základom sladkého pečiva medovníkov či perníkov, ktoré je vhodnejšie ako cukrovinky. Je výživnejšie, ľahšie stráviteľné a trvanlivejšie."
Medovníky poznali už starí Rimania, v Európe sa nanovo objavili a rozšírili najmä v 14. storočí. Nosili sa ako dary z pútí tým, ktorí boli srdcu blízki. To ovplyvnilo aj ich tvary. Srdcia rôznych veľkostí a pre deti zas hračky koníky, šašovia, šable, bábiky, kolísky... Medovníky darčeky sa hneď nejedli. Najskôr ich vystavovali medzi oknami v prednej izbe a až potom sa na nich smelo pochutnávať. Pôvodné medovníky boli z ražnej múky (v časoch núdze aj z hrachovej zmiešanej so špeničnou), medu a korenín a presnú receptúru si medovnikári chránili ako výrobné tajomstvo. Zarobené cesto sa nechávalo odpočívať a potom sa vtláčalo do drevených foriem. Ozdobou perníkov bol jemný reliéfny dekor. Okrem takýchto medovníkov sa vyrábal aj tzv. žltý tovar, na ktorý medom sa pekávali dlhé obdĺžnikové perníčky, ktoré sa používali ako posýpka na rezance a koláče.
Receptov na medovníky je množstvo, pani Agneška nám prezradila ten svoj, podľa ktorého pečie perníčky v ich rodine už niekoľko generácií. Okrem výslužky v podobe medovníkových kohútikov, vojačikov či srdiečok nám na cestu dala pani Palková aj zopár dobrých rád: "Na pečenie môžeme použiť tmavý, svetlý aj zmiešaný med, vždy ho však musíme pridávať do cesta tekutý. Múku preosejeme dvakrát, aby sa prevzdušnila a na pečenie používame staršiu múku, ktorá má menej vlhkosti než čerstvá. Cesto musí mať správnu hustotu, necháme ho odležať najmenej 12 hodín, lepšie však 2 3 dni. Upečené medovníčky natierame rozšľahaným vajcom ešte za horúca, aby mali pekný lesk. Zdobíme ich orechami, mandľami, alebo polevou. Uskladňujeme ich najlepšie v mikroténovom vrecúšku, a ak by nám náhodou stvrdli, priložíme k nim krajec čerstvého chleba a v priebehu dňa budú opäť voňavé a mäkkučké."
Oravský medovník
2 kg hladkej múky, 1 kg práškového cukru, 10 vajec a 10 bielkov, citrón, 500 g medu, mletá škorica, klinčeky, salajka, anýz, maslo
Postup: Vajcia vymiešame s cukrom, pridáme potlčené koreniny, vlejeme teplý med a polovicu množstva hladkej múky, prisypeme kypriaci prášok, prilejeme vodu a všetko zasypeme druhou polovicou hladkej múky. Opatrne premiešame a vypracujeme hladké cesto, ktoré necháme odpočívať prikryté mokrou utierkou najmenej 24 hodín. Odpočinuté cesto premiesime, vyvaľkáme na doske a vykrajujeme z neho najrôznejšie vzory. Tieto ukladáme na vymastený plech, potrieme žĺtkom a necháme ešte 10 minút odpočívať. Pečieme asi 10 minút. Zdobíme pomocou papierových kornútkov polevou. Polevu si uvaríme z 10 bielkov, práškového cukru, trošky maizeny a citrónovej šťavy. Bielkovu polevu môžeme farbiť potravinárskymi farbami alebo cviklou.
Medovina
10 kg medu, 50 l vody, 2 muškátové oriešky, 10 g škorice
Postup: 10 kilogramov medu a 50 litrov vody varíme 3 hodiny, stále miešame a zbierame penu. Po vychladnutí vlejeme do súdka a pridáme 2 muškátové oriešky a 10 g škorice. Medovina získava na kvalite starobou. Necháme ju vykvasiť bez zbytočného hýbania, ani ju nestáčame skôr ako po 10-tich mesiacoch. Zliata do fliaš sa má piť až na nasledujúci rok. Medovina sa považuje za ľudový lieh horných ciest dýchacích a trávenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.