vysokohorskými chatami. "Napriek tomu, že podľa kalendára sa končí sezónny uzáver 15. júna, ak sa výrazne nezmení situácia, nedoporučíme návštevníkom, aby sa pohybovali vo vyšších nadmorských výškach. Dnes je tam ešte stále veľa a dokonca aj čerstvého snehu," informoval nás náčelník Tatranskej horskej služby (THS) Jozef Janiga (na snímke). Podľa neho, výsledkom nerešpektovania tohto opatrenia je množstvo zbytočných zranení. Napokon, aj ostatné dva smrteľné úrazy poľských turistov sú výsledkom nerešpektovania sezónneho uzáveru.
Navzdory nie práve priaznivým snehovým podmienkam, členovia THS pokračujú vo výmene starých reťazí na značkových turistických chodníkoch vo vysokohorskom prostredí. Vlani vymenili 140 metrov reťazí a vytvorili dva samostatné smery na výstup i zostup v západných zrázoch Rysov. Uplynulý mesiac vymenili 300 metrov reťazí v masíve Sivý vrch, Skriniarky, baníkov, Tri Kopy a Ostrý Roháč. Ďalších 60 metrov nahradili v oblasti Studenovodských vodopádov. "Tam to bolo v turisticky mimoriadne exponovanej oblasti obzvlášť dôležité. Navyše, návštevníci nám poolamovali kovové tyče, ktoré sme tiež museli nahradiť novými," konštatoval náčelník THS a dodal, že nové reťaze so špeciálnou povrchovou úpravou by mali vydržať dlhšie ako tie pôvodné. Podľa neho, tohto roku by ich chceli vymeniť aj v Priečnom sedle a v Prielome. Naposledy sa tak údajne stalo pred viac ako desiatimi rokmi.
Ako uviedol náčelník THS, mimoriadne zlá situácia v súvislosti s reťazami je na Gerlachovskom štíte. Keďže jeho vrchol nie je súčasťou značkových turistických chodníkov, do programu reparácií na tento rok sa nedostal. "Pri rozhovoroch s poradcom prezidenta Jánom Bílkom o výstupe Rudolfa Schustera na tento najvyšší slovenský vrchol, sme požiadali o finančný príspevok na výmenu tamojších reťazí. Predpokladám, že vzhľadom na význam pripravovaného výstupu európskych prezidentov na Gerlachovský štít, tieto peniaze dostaneme," uviedol J. Janiga, ktorý však zároveň odmietol špecifikovať požadovanú sumu. Do nej je prirodzene zahrnutá nielen cena reťazí, kotiev a istiacich kruhov, ale aj dopravy v oboch smeroch a ďalších sprievodných činností.
Členovia THS v týchto dňoch finišujú so zberom starého tyčového značenia. Zároveň začínajú pripravovať nové tyče na nasledujúcu zimnú sezónu. Straty sú totiž vzhľadom na aktivity turistov, ktorí si s nimi prikurujú, obrovské. Okrem toho, začali tiež s preznačovaním červených turistických značiek vedúcich po Magistále, ale aj na Kôprový štít a vrchol Rysov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.