korupcie. Stačí k tomu súčasný počet sudcov, ktorí budú robiť menej byrokracie a budú mať viac času na to, aby sa venovali jednotlivým prípadom. Aj ostatní súdni zamestnanci budú mať menej práce.
Projekt spočíval v tom, že civilný a obchodný senát Okresného súdu v Banskej Bystrici uplatňoval v praxi závery štúdie, ktorú urobili naši a švajčiarski odborníci. Tá sa snažila odhaliť zbytočnú byrokraciu a upraviť súdne postupy tak, aby sa dali v plnej miere využiť počítače.
Jedným z výsledkov bolo, že čas medzi podaním návrhu a druhým pojednávaním sa skrátil zo 112 dní na 64,7 dňa.
Zmena systému práce by okrem funkčných súdov priniesla aj drobné príjemné zmeny pre stránky. Odbremenením podateľní by sa stránkové hodiny mohli výrazne predĺžiť.
Na to, aby sa systém mohol zaviesť na všetky súdy, treba zmeniť procesný poriadok a vybaviť súdy výpočtovou technikou, zaškoliť personál. Odhad je, že by to stálo okolo 280 miliónov korún. Ministerstvo spravodlivosti chce získať finančnú podporu od EÚ. Ak by sa to podarilo, po novom by sa na všetkých okresných a krajských súdoch mohlo naplno pracovať už o dva roky.
Experiment vyvolal medzi sudcami značný ohlas.
Viceprezidentka Združenia sudcov Slovenska Soňa Minxová povedala: "Je to vynikajúca vec. Po rozhovoroch s kolegami si myslím, že je to aplikovateľné na všetky súdy. Je to skvelé."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.