ľudských sídiel (Habitat) s prejavom, v ktorom informoval, že Slovensko na rozdiel od svetového trendu nemá problémy s rastom obyvateľstva miest, ale naopak s jeho úbytkom v dôsledku nízkej pôrodnosti, vysokej nezamestnanosti a celkového stavu ekonomiky, čo ľudí nestimuluje mať deti.
Z piatich miliónov obyvateľov SR ich 57 percent žije v mestách, pričom iba dve z nich majú vyše 100.000 obyvateľov, ďalších deväť miest má vyše 50.000 obyvateľov. "Máme však priveľa obcí (88 percent z nich má menej ako 2000 obyvateľov) a ich počet stále rastie," podotkol Miklós.
V uplynulých desiatich rokoch prešla problematika bývania v SR od štátu do súkromných rúk, čo vyústilo do rýchlej privatizácie bytového fondu a poklesu výstavby nových bytov. Slovenský priemer 312 bytov na 1000 obyvateľov je ďaleko za väčšinou priemyselne rozvinutých krajín, zdôraznil Miklós. Informoval o podporných programoch štátu pre ľudí s nízkymi príjmami.
Minister sa v prejave dotkol aj rastu sociálnych rozdielov v transformujúcej sa spoločnosti. Zdôraznil 99-percentnú gramotnosť a vysokú úroveň vzdelania na Slovensku, avšak upozornil aj na iba 15-percentné zastúpenie žien v parlamente a problémy s rómskou menšinou. Najlepšie výsledky Slovensko podľa Miklósa dosiahlo v environmentálnej politike, čiastočne aj v dôsledku poklesu priemyselnej výroby, s čím však súvisí nezamestnanosť.
V závere prejavu Miklós pripomenul, že SR ako malá krajina v strede Európy je "odsúdené na spoluprácu" so susedmi aj s Európskou úniou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.