Slávny americký herec Tom Hanks, ktorý sám o sebe vyhlasuje, že ho fascinuje druhá svetová vojna, strávil stredu
"V čase, keď som vyrastal, tvorila vojna časť našej osobnosti. Bojoval v nej otec každého chlapca či dievčaťa," povedal pre agentúru AP držiteľ dvoch Oscarov. "Druhá svetová vojna pre mňa predstavuje zdroj nekonečnej inšpirácie."
Hviezda Spielbergovho filmu Zachráňte vojaka Ryana priletel do Normandie kvôli premiére prvých dvoch epizód desaťdielneho televízneho seriálu Band of Brothers, ktorý produkoval spolu so Stevenom Spielbergom.
Hanksov televízny seriál, ktorý stál 120 miliónov dolárov, sa má začať vysielať na americkej televíznej stanici HBO už 9. septembra. Hanks si v ňom vyskúšal úlohu režiséra, kým jeho syn Colin testoval vlastné herecké nadanie. Okrem Hanksovho syna si v ňom zahralo 500 hercov a vyše 10.000 komparzistov.
Príbeh televízneho seriálu je adaptáciou knihy historika Stephena Ambrosea, mapujúca osud časti 506. brigády 101. leteckej divízie americkej armády od ich výcviku v Georgii cez boje vo Francúzsku a obsadenie Hitlerovho sídla v nemeckom Berchtesgadene až po okupáciu rakúskeho Zell am See.
Televízia HBO pozvala na premiéru a oslavy vylodenia 47 členov 506. brigády a tiež potomkov ústredných politických predstaviteľov Spojencov - Franklina D. Roosevelta, Winstona Churchilla a Dwighta D. Eisenhowera.
Spielberg spolu Hanksom začali rozmýšľať nad rozšírením tematiky druhej svetovej vojny po nakrútení filmu Zachráňte vojaka Ryana, ktorý sa začína až naturalisticky realistickou scénou vylodenia v Normandii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.