na ďalšie posledné jarné a prvé letné dni. Napospol predpovedajú 40 dní, resp. šesť týždňov dažďov. Predpovede kotvia v mnohých veľmi pôvabných konštatovaniach, napríklad.: Jún lúky kosí, Medard vodu nosí alebo Keď na Medarda prší, voda brehy vŕši, resp. Akú nám pán Medard nôtu zahudliká, takú nám celý mesiac potidliká a tiež Aké počasie na Medarda býva, také sa v lete po ňom ozýva.
Meteorológovia ešte i v súčasnosti obdivujú pozorovacie schopnosti našich predkov, ktorí i bez satelitného monitoringu rátali na začiatku júna s tradične daždivým počasím, ktoré pravidelne prichádza v podobe vpádu studeného a vlhkého vzduchu z Atlantiku. Naši predchodcovia si obdiv naozaj zaslúžia, veď medardovské počasie dôsledne zachytávali kronikári už pred viac ako 400 rokmi. Dokumentuje to zápis Václava Břežana z Rožmberka z roku 1582, ktorý vtedy zaznačil, že Medard síce vládne dažďom, bol však jasný deň.
V minulosti pripisovali ľudia príchod medardovského daždivého počasia aj bizarnejším dôvodom. Jedným z najrozšírenejších bol názor, že dažde spôsobuje nebeské stretnutie našej hviezdy Slnka s hviezdokopou Plejády.
V príslovečnej 40-dňovej medardovskej kvapke je zakotvená aj pradávna ľudská skúsenosť s potopou sveta, ktorá trvala 40 osudných dní a nocí. Najpozornejšie si počasie na Medarda všímali, samozrejme, roľníci, ktorí vedeli, že: Ak prší na Medarda, namokne nám každá brázda a tiež Ako bude na Medarda, tak i cez žatvu.
Obdobie okolo Medarda vzbudzuje obavy aj u pastierov, ktorí, napr. v Čechách, nazývajú čas od začiatku júna i ovčími chladnami. To preto, lebo studené dni a noci ohrozovali jahniatka i čerstvo ostrihané dospelé ovečky. Roľníci preto vždy túžobne čakajú, kedy sa ovčie chladná, umocňované dažďami, premietnu do vytúženého a spoľahlivejšieho tzv. Pavlovského a neskôr Magdalénskeho leta.
Dnešní oslávenci ďakujú za svoje slávne krstné meno svätcovi z Francúzska, ktorý bol od roku 545 biskupom v Noyone a zomrel v roku 560. Jeho podobizne dokumentujú, že biskup Medard bol veľmi prívetivým mužom, pretože sa na zachovaných obrazoch usmieva. Považujú ho za patróna, ktorý pomáha zbaviť sa nepríjemných bolestí zubov a horúčok. Za svojho ochrancu ho však považujú aj roľníci, vinári a pestovatelia chmeľu, ktorí sa práve na Medarda s dôverou obracali, keď bolo treba prosiť za dážď, lebo, napodiv, boli aj také roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.