vojenských nemocníc v Košiciach, Ružomberku a Bratislave, ktorí v priebehu minulého mesiaca úspešne absolvovali lekárske prehliadky, psychologické testy, skúšky z angličtiny, vstupné rozhovory, a teda prešli širším výberom, sa v súčasnosti podrobujú výcviku na Výcvikovej základni Mierových síl OSN v Nitre. Definitívne zloženie tímu, ktorý bude v poľnej nemocnici poskytovať odbornú zdravotnícku starostlivosť približne pre 2 000 príslušníkom vojsk OSN, určia v druhej polovici júna.
"Jednotku tvorí 35 osôb, najmä lekári a zdravotníci z vojenských nemocníc, ale aj štábny a logistický personál. Okrem vojakov z povolania bude v tíme pracovať aj 13 zdravotných sestier, teda civilných zamestnancov. Jednotka bude vo Východnom Timore nasadená dva roky, každý polrok ju vymeníme," povedal nám plk. MUDr. Ján Kupčo z Ministerstva obrany SR.
Východný Timor je bývalou portugalskou kolóniou. Od roku 1975, keď krajinu obsadila indonézska armáda a následne ju Jakarta vyhlásila za 27. provinciu Indonézie, zahynulo pri nepokojoch približne 200 000 občanov, čo je viac ako štvrtina celkovej populácie Východného Timoru. V auguste 1999 takmer 80 percent Východotimorčanov sa vyjadrilo v referende za nezávislosť krajiny. Ozbrojené konflikty medzi zástancami a odporcami nezávislosti si vyžiadali podľa odhadov 7 000 obetí, 60 000 obyvateľov opustilo v strachu o život svoje domovy, 70 percent súkromných a verejných budov bolo zničených. Od septembra 1999 pôsobia vo Východnom Timore mierové sily OSN.
"Na mieste, kde bude jednotka pôsobiť, bola naša prieskumná skupina. Podľa informácií, ktoré máme, vládne tam relatívne pokoj, aj keď ojedinelé konflikty medzi obyvateľmi sa nedajú vylúčiť. Poľná nemocnica je neďaleko hlavného veliteľstva mierových síl uprostred dobre stráženého tábora misie. Naši ľudia by teda nemali byť priamo ohrození," dodal plk. Kupčo.
Najviac uchádzačov o pracovný pobyt na atraktívnom no zároveň nebezpečnom ostrove je z Košíc. Do Východného Timoru by malo cestovať 14 zamestnancov Leteckej vojenskej nemocnice, z toho traja lekári a zvyšok zdravotné sestry. "Nie je to jediná misia, ktorú obsadzujeme našimi ľuďmi. V súčasnosti sú štyria lekári v Eritrei, jeden pôsobí na Balkáne. Myslím si, že účasť našich pracovníkov v mierových silách je dobrou reprezentáciou nemocnice i celého Slovenska. Navyše v zahraničí získavajú neoceniteľné odborné i osobné skúsenosti, ktoré môžu uplatniť po návrate domov. Samozrejme, budú nám na pracoviskách chýbať, na druhej strane však ušetríme časť mzdových nákladov," povedal nám zástupca riaditeľa Leteckej vojenskej nemocnice v Košiciach plk. MUDr. Otokár Takáč.
Podľa vyjadrenia väčšiny zdravotníkov, ktorí prešli širším výberom, motívom rozhodnutia pracovať v rizikovej oblasti sú predovšetkým financie. "Som rozvedená a z môjho platu s dvoma deťmi doma nedokážem vyžiť. Za ten polrok sa aspoň trochu finančne pozbieram. Uvedomujem si riziko, ale je to pre mňa jediná šanca," zdôverila sa nám jedna zo zdravotných sestier.
Slovenskí zdravotníci by mali vo Východnom Timore zarábať mesačne od 1000 do 2500 USD.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.