brúsku. Na trhu je dostatok stolových brúsok, ktoré spĺňajú bezpečnostné predpisy. Pri práci na domácky vyrobených brúskach zo starých elektromotorov môže dôjsť ľahko k úrazu. Najbezpečnejšie sú továrensky vyrobené, ktoré kúpime v obchodoch. Stolová by mala mať výkon okolo 150 W a tritisíc otáčok za minútu pri priemere kotúča stopäťdesiat milimetrov.
Výhodnejšia je dvojkotúčová brúska, na ktorej jeden kotúč volíme ako hrubovací, druhý ako dokončovací. Najvýhodnejšie je brúsku upevniť na stolovú dosku pracovného stola. Mali by sme ju pripevniť na také miesto, kde môžeme bez problémov manipulovať s rozmernejšími predmetmi.
Ak máme brúsku dobre upevnenú, môžeme pristúpiť k práci. Samotný postup pozostáva z hrubovania a z dokončovacích prác. Brúsený predmet smerujeme reznou hranou proti otáčajúcemu sa obvodu brúsneho kotúča. Pri miernom pritlačení brúsime plochu po celej dĺžke. Počas práce často dochádza k prehriatiu reznej plochy, preto by sme mali predmet s ktorým pracujeme občas schladiť. Nadmerné prehriatie môže viesť ku strate mechanických vlastností nástroja. Dokončovacie práce robíme na jemnejšom kotúči. Kvalitu našej práce veľmi rýchlo zistíme ak nástroj po nabrúsení začneme používať. Majstri - začiatočníci by to mali skúšať na starých nástrojoch, kde už veľkú škodu nenarobia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.