objavujú menej často. Vždy však môžeme objaviť platidlá staršieho dáta, ktoré sú finančne prístupné aj pre zberateľa - začiatočníka. O cenovo neprístupných platidlách by sme mali vedieť aspoň toľko, že existujú. Pod pojmom zberateľstvo by sme nemali rozumieť iba hromadenie materiálu. V problematike by sme sa mali vyznať a poznať aspoň čiastočne históriu daného obdobia. Ak máme v zbierke platidlo, ktoré nevieme kam zaradiť, tak by sme sa mali snažiť ho čo najskôr identifikovať. Poďme sa teraz pozrieť na platidlá Kuby z konca 19. storočia, ktoré sú z historického ale aj zberateľského hľadiska zaujímavé.
Na prvej snímke vidíme štátovku nominálnej hodnoty päťdesiat centavos z roku 1869. Má hnedú farbu a je vytlačená na papieri bez vodotlače. Ďalšou zaujímavosťou je, že štátovka je jednostranná, strana rubu je bez potlače. Na lícnej strane v strednej časti dominuje štátna vlajka.
Zaujímavým platidlom je jednopesová bankovka z roku 1883. Na lícnej strane dominuje nápis "El Banco Espaňol de la Habana". Bankovka má čiernu farbu a je vytlačená hĺbkotlačou. Námet rubu jednopesovky je zaujímavý, môžeme na ňom vidieť scénu z príchodu Krištofa Kolumba.
Na tretej snímke môžeme vidieť päťdesiatpesovú bankovku, ktorú tiež vydala Španielska banka na ostrove Kuba. Platidlo s dátumom 15. 5. 1896 má rozmery 205 x 115 mm, farba je irisujúca červená, zelená.
Platidlá z obdobia 1857- 1889 patria medzi prvú emisiu platidiel Kuby, všetky sú veľmi vzácne. V čase 1890-1891 platili poukážky "El Tesoro de la Isla de Cuba", ktoré patria tiež k tým vzácnejším. Posledné bankovky z obdobia španielskej nadvlády z rokov 1896-1897 sú už trošku známejšie. Na tejto emisii bankoviek sa prvý raz objavujú štátne symboly Kuby. Ďalšou zaujímavosťou je, že od roku 1902 do roku 1934 platili na Kube americké doláre a kurz ku kubánskemu pesu bol 1:1. Prvé moderné platidlá boli vydané v roku 1934, boli to štátovky Kubánskej republiky. Okrem ministra financií sa na nich objavil aj podpis vtedajšieho prezidenta Fulgencio Batista.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.