Ľubica, napokon nenastali. "Vyškolili a pripravili sme desať sčítacích komisárov, ktorí mali ísť spočítať obyvateľov sídliska Juh. Napokon sme sa však rozhodli, že nebudeme riskovať a nevyslali sme ich tam. Napriek tomu vieme úplne presne, koľko obyvateľov tam žije a sme rozhodnutí pripočítať ich k ľuďom žijúcim v obci," informoval nás o aktuálnej situácii v spore medzi dvoma samosprávami starosta Ľubice Otto Dovjak.
Tesne pred tým, ako sčítací komisári rozniesli sčítacie hárky po rodinách, dostali obe samosprávy rozhodnutie z ministerstva vnútra. "Píše sa v ňom, že obyvatelia spomenutého sídliska majú byť spočítaní samostatne. To nám však nebráni, aby sme si ich neprirátali k aktuálnemu stavu obyvateľov obce. Máme predsa rozhodnutie súdu o tom, že nielen kataster, ale aj pozemky v ňom patria obci. A teda aj tam žijúci ľudia sú obyvateľmi obce," konštatoval starosta Otto Dovjak a dodal, že on osobne už chcel s večným sporom o približne 3500 obyvateľov prestať, ibaže je nútený rešpektovať uznesenie obecného zastupiteľstva. To ho zaviazalo, aby sa zákonnou cestou dožadoval práva, o ktorom si Ľubičania myslia, že je na ich strane. Pravda, motiváciou je tiež prostredníctvom zvýšenia počtu obyvateľov navýšenie príjmov obecnej pokladnice z podielových daní.
Úplne opačný názor prezentuje vedenie susedného Kežmarku. "Ľubica sa od mesta odčlenila po referende v roku 1992. Nespochybňujeme hranice susediacich katastrov. Sídlisko sme však postavili my a nie sme preto ochotní vzdať sa bytových domov s obyvateľmi. Nie je predsa možné, aby obyvateľov mesta svojvoľne pripočítala do svojho stavu susedná obec," myslí si zástupca prednostu Mestského úradu v Kežmarku Ladislav Melikant. Podľa neho, zásadnú chybu spravilo aj ministerstvo vnútra. Jeho usmernenie adresované dotknutým samosprávam i štatistickému úradu označil za alibistické a v konečnom dôsledku zmätočné. "Obyvateľov konkrétneho sídliska nie je predsa možné sčítavať samostatne. Keďže sčítacie obvody vytváralo ministerstvo vnútra prostredníctvom miestnej štátnej správy, očakávame, že zaujme racionálnejšie stanovisko. Samozrejme, neuvažujeme o tom, že by naši ľudia zo sídliska nemali byť zapísaní do stavu Kežmarčanov," uviedol L. Melikant, ktorý je rozhodnutý v nasledujúcich dňoch obrátiť sa nielen na štátneho tajomníka, ale aj na novovymenovanému ministra vnútra. Iné stanovisko v súčasnosti zaujíma O. Dovjak. Tvrdí: "Nech rozhodne štatistický úrad," dúfajúc, že ten vynesie rozsudok v prospech obce. On sám je pripravený pripočítať si Kežmarčanov z problematického sídliska k vlastným Ľubičanom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.