odpočtov dane z pridanej hodnoty a pri platbe dane z príjmu právnických osôb, čím bola štátu spôsobená ujma vo výške zhruba 400 miliónov korún. O tomto závažnom zistení sme už včera v našich novinách informovali, rovnako tak o tom, že NKÚ celú kontrolu vykonal na podnet finančnej polície, ktorej po preverení prípad odovzdal.
Svoje stanovisko k týmto informáciám nám včera poskytol za vedenie VSŽ a. s. hovorca Marián Boga. Podotýkame, že k týmto skutočnostiam došlo v rokoch 1997 a 1998, teda za tzv. rezešovskej éry. "Vo VSŽ boli vykonané daňové kontroly za obdobie rokov 1996 až 1999. Vykonávalo ich niekoľko pracovných skupín, či už z Ústredného daňového riaditeľstva alebo Daňového úradu Košice II. Celý proces daňových kontrol a ich uzatvorenia trval viac než 15 mesiacov. Ich uzavretie bolo nevyhnutnou podmienkou pre realizáciu transakcie so strategickým investorom," uviedol M. Boga.
Ako dodal, vo väčšine prípadov sa VSŽ odvolali a prebiehali zložité odvolacie konania, kde nezaujímali stanoviská len daňováci, ale aj ministerstvo financií. Za najväčší problém týchto kontrol M. Boga označil nejednoznačnú daňovú legislatívu. "VSŽ spolupracovali i s externými daňovými poradcami, celý proces bol monitorovaný Koordinačným výborom bánk," dodal hovorca. "Paradoxne v čase finančného kolapsu VSŽ a v čase najväčšieho úsilia o finančnú konsolidáciu a stabilizáciu spoločnosti, aby sa predišlo jej konkurzu, daňové úrady dorúbili celkom 3,7 miliardy korún daňových dorubov a penále, z čoho VSŽ skutočne zaplatili 2,3 miliardy korún do štátneho rozpočtu a na zostávajúcu čiastku požiadali o odpustenie penále."
Kontroly boli komplikované najmä kvôli neexistencii zákona o holdingu. "Preverovali sa prepojenia a finančné vzťahy v skupine podnikov VSŽ, pričom preukázateľne nedošlo k ujme štátneho rozpočtu. VSŽ boli pripravené riešiť výsledky daňových kontrol i súdnou cestou, boli podania už aj na Najvyššom súde. Avšak kvôli potrebe urýchlene dokončiť kontroly kvôli transakcii, VSŽ upustili od riešenia rozporov súdnou cestou," zdôraznil hovorca.
Podotkol, že NKÚ pravdepodobne nie je najvyššia autorita na výklad a aplikáciu daňových zákonov a tiež, že kontrola NKÚ bola účelová, keďže sa uskutočnila na podnet finančnej polície, ktorá bežne skúma trestno-právnu zodpovednosť fyzických osôb. NKÚ pritom má skúmať dodržiavanie zákonov zo strany orgánov štátnej správy.
V tejto súvislosti sme však M. Bogovi pripomenuli, že kontrola bola zameraná na správnosť postupu daňových úradov, teda orgánov štátnej správy. "Ale bolo to na podnet finančnej polície, ktorá sa zaoberá zodpovednosťou fyzických osôb," oponoval.
Podľa nášho skromného názoru je však podstatný subjekt kontroly, a nie, na čí podnet sa vykonala. V každom prípade pohnútky sú druhoradé. Podstatné sú výsledky, k akým dospeje v tomto prípade finančná polícia. Zatiaľ je isté len jedno. "VSŽ nevidia dôvod na zaplatenie čo len jednej koruny," vyhlásil M. Boga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.