zaplatenej sumy má študent právo, zarezonoval v týchto dňoch medzi potenciálnymi vysokoškolákmi.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva školstva Martina Fronca by vysoké školy mali byť ústretové v prípade, ak sa študentovi kryjú termíny viacerých prijímacích skúšok. Práve v takýchto prípadoch, keď sa študent nemôže dostaviť na prijímaciu skúšku a tento fakt škole v dostatočnom predstihu oznámi, má právo na navrátenie poplatku. V ďalšom prípade je podľa Martina Fronca možné vrátenie časti poplatkov za prijímacie pohovory, ak tieto nezodpoedali skutočným nákladom za prijímacie skúšky.
Študent sa k peniazom dostane rýchlejšie, ak zareaguje ešte pred tým, ako budú použité na administratívne a iné účely v súvislosti s prípravami prijímačiek, teda tesne po ich odoslaní. V iných prípadoch škola môže vrátiť len časť z poskytnutých peňazí, alebo je už neskoro. Môže sa zdať, že ide o novinku, po našom náhodnom prieskume na košických vysokých školách sme sa však presvedčili o opaku. Pravdepodobne len verejnosť o tejto možnosti jednoducho nevie.
"Ak nás študenti požiadajú o navrátenie poplatku v krátkom časovom odstupe po jeho poslaní na školu, sme schopní mu ho v plnej výške vrátiť. Je to zavedené už roky, kedysi sa študenti preukazovali ústrižkom až pri prijímačkách, dnes už žiadame zaslať vyplatený šek spoločne s prihláškou. Ak sa však študent ozve neskoro a peniaze už boli použité na nákup tlačív či poštovné, hradíme dokonca i perá, ktorými sa vypĺňajú testy atakďalej, vtedy je už šanca na vrátenie plnej častky nereálna," vysvetlila nám vedúca študijného oddelenia Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach JUDr. Magdaléna Mattová.
Vrátenie poplatku nie je možné ani v prípade, že sa študent na skúšku nedostaví. Ako ďalej dodala, toho roku už vyhoveli viacerým žiadostiam, ktoré prišli včas. škola je ústretová i pri presune termínu prijímacích skúšok, ale len ak sú príčinou zdravotné dôvody.
"Kolízia prijímačok na slovenských lekárskych fakultách nehrozí, pretože sú navzájom dohodnuté o postupnosti termínov," dokončila vedúca študijného odboru LF UPJŠ.
Na Univerzite veterinárneho lekárstva sa údajne s požiadavkou vrátenia poplatku ešte nestretli.
"Uchádzači o štúdium na našej škole hradia za prijímacie konanie 600 korún, nikomu sme však ani túto ani zredukovanú čiastku ešte nevracali. Hoci v prípade požiadavky by to pravdepodobne bolo možné, určite však nie v plnej výške," informovala nás vedúca referátu výchovno-vzdelávacej činnosti UVL Ružena Dubová. Ako dodala, v prípade presunu termínu prijímačiek toho roku vyhoveli asi 60 žiadostiam, podobne ako to bolo na ich škole zaužívané už v minulosti.
No a čo študenti? Tí samozrejme takúto možnosť vylepšiť si finančnú situáciu vítajú. Veď poplatok na VŠ, ktorý má podľa zákona hranicu od 200 do 1000 korún, sa dá využiť aj inými spôsobmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.