podliehajú prísnym predpisom a musia sa vykonať podľa predpísaného rituálu.
Deň až tri dni pred samotnou exekúciou sa 33-ročný McVeigh presťahuje zo svojej pomerne komfortnej cely do cely smrti v štátnej väznici Terre Haute v štáte Indiana. V cele nechýba toaleta, sprcha, posteľ a kovový stôl. Odsúdenec si môže so sebou priniesť len knihu, noviny alebo časopis a poznámkový blok. Jediné okno v cele slúži na nepretržité pozorovanie väzňa.
Dvadsaťštyri hodín pred samotnou popravou drasticky obmedzia telefonické rozhovory odsúdeného s okolitým svetom. Dozorca sa spýta McVeigha, čo si bude želať ako posledné jedlo.
Dvanásť až tri hodiny pred popravou sa smú s odsúdeným rozlúčiť jeho príbuzní a advokáti. Pokiaľ si McVeigh bude želať, navštívi ho aj kňaz. Po rozlúčke dostáva väzeň posledné jedlo. Vo väznici sa medzitým sprísnia bezpečnostné opatrenia, obmedzí sa počet ľudí, ktorí môžu prekročiť brány väzenia.
Tridsať minút pred popravou sa bude musieť McVeigh pred dozorcami vyzliecť, aby sa presvedčili, či si odsúdený nezobral do popravčej miestnosti nejaké predmety. Väzeň dostane osobitný úbor vo farbe kaki: nohavice, košeľu a papuče.
Pätnásť minút pred podaním smrtiacej injekcie privedú dozorcovia väzňa do popravčej miestnosti a napoja ho na prístroj, obsahujúci potrebné roztoky. Jeden z dozorcov odsunie závesy na stenách, aby približne 30 svedkov mohlo sledovať priebeh exekúcie. McVeighovu popravu bude sledovať pomocou osobitnej videoprojekcie aj viac ako 300 pozostalých po obetiach atentátu v Oklahoma City.
Timothy McVeigh dostane ešte možnosť povedať posledné slová. Podľa posledných informácií plánuje recitovať zo svojej vlastnej básne Invictus (Neporaziteľný), v ktorej sa okrem iného píše: "Som pánom svojho osudu, kapitánom svojej duše". Po posledných slovách opustia popravčiu miestnosť skoro všetci dozorcovia, jeden zostane a povie: "Sme pripravení."
Do ramien odsúdeného pichne sanitár dve ihly a napojí na ne hadice z prístroja vo vedľajšej miestnosti. V tejto sedia traja kati, ktorí stlačením gombíkov začnú proces samotnej popravy. Keď prestane EKG ukazovať prejavy srdečnej činnosti, konštatuje dozorca v miestnosti okamih smrti, závesy na oknách sa zatiahnu a svedkovia popravy opúšťajú väznicu v pripravených autách. Podľa McVeighovho želania budú jeho pozostatky spopolnené.
Pri poprave smrtiacou injekciou sa do žíl odsúdeného vstrekne najskôr soľný roztok, aby sa prečistili krvné cesty a zabránilo sa prípadnej alergickej reakcii. Ďalší gombík slúži na uvoľnenie vysokých dávok barbiturátov, prostriedkov na spanie. Po tomto kroku stáča každý z troch katov tretí gombík, obsahujúci roztok na ochromenie činnosti pľúc a srdca. Smrť nastáva do piatich minút. Ani jeden z katov nevie, stlačenie ktorého gombíka spôsobilo úmrtie odsúdeného.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.