čo znamená, že sa táto nákaza výrazne priblížila k našim hraniciam. Podľa môjho názoru je však výskyt tejto choroby v oblasti Tatier i východného Slovenska značne nepravdepodobný," povedal nám svoje stanovisko k tejto téme Ing. Pavel Benč, hlavný zootechnik poľnohospodárskeho družstva podielnikov v Kežmarku. Podľa neho možno pravdepodobne vylúčiť výskyt tejto choroby u dobytka, ktorý nepochádza z dovozu resp. u dobytka staršieho ako tri roky. Najväčšie riziko výskytu tejto choroby hrozí u zvierat, ktoré boli kŕmene mäsokostnatou múčkou. "Tá sa však v našich podmienkach neskrmovala vzhľadom na jej vysokú cenu. V prípade, že aj bola používaná vo veľkovýkrme, dostávala ju len hydina a ošípané," skonštatoval P. Benč.
Najväčšiu potenciálnu hrozbu prenosu nákazy vidia odborníci naďalej v kŕmnom materiáli a to predovšetkým v tom, ktorý je ku nám dovezený bez patričnej kontroly. Stačí, aby si nejaký menší chovateľ dobytka priniesol domov vrecko krmiva pre psov, s ktorým príde do styku dobytok a nákaza je na svete... Preto sa kežmarské družstvo bude sústrediť na zvýšenú kontrolu pohybu osôb a hlavne materiálu v objektoch spoločnosti.
"Informáciu o možnom výskyte BSE v susedných Čechách som prijal s obavami. Je to náš sused, s ktorým máme úzke obchodné vzťahy. Keď sa skutočne potvrdí choroba šialených kráv, vyplynú z toho aj pre nás závažné povinnosti na ochranu chovov. Budú celkové problémy s odbytom hovädzieho mäsa, ale aj s predajom dobytka. Je celkom možné, že ak sa choroba šialených kráv potvrdí v Čechách, dostane sa aj na Slovensko. Nie sme predsa až takí imúnni. Nakupovali sme od nich veľa dobytka a nemožno vylúčiť prepojenie. Neverím, žeby výrobcovia krmiva úmyselne do krmiva dávali mäsokostné múčky, ale vylúčené to nie je. V prípade opätovného zavedenia mimoriadnych veterinárnych opatrení nás to bude stať ďalšie peniaze, opäť siahneme hlbšie do pokladníc," reagoval Ing. František Uhal, predseda Agropotravinárskeho družstva Malčice v okrese Michalovce.
Riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory vo Svidníku Milan Grega sa opieral o výsledky prieskumu, ktorý vykonali, keď sa choroba "šialených kráv" vyskytla po prvýkrát. "Mäsopriemysel u nás vtedy neveľmi bral hovädzinu, takže chovateľov to postihlo. Zoberme si aj skutočnosť, aký veľký dopad vtedy bol na chov oviec. Počítalo sa, že veľkonočné jahňatá nezoberú. A keď ich potom aj zobrali, tak už nie po 110 korún za kilo, ale len za 80 korún. V rámci Slovenska poľnohospodári prišli o miliónové hodnoty a zapríčinila to choroba šialených kráv. Keď sa potvrdí výskyt BSE v Čechách, myslíte si, že naše bitúnky zasa neobmedzia nákup?" argumentoval M. Grega.
Jeho názor podporil aj predseda spoločnosti Agroslužby, s. r. o. Giraltovce Pavol Paľa. Spoločnosť má uzatvorenú zmluvu na odchov teliat pre firmu, ktorá obchoduje s Talianskom. "Hádam by to mohlo nabúrať vývoz. My však nemáme také stavy hovädzieho dobytka, aby teraz nás táto situácia mohla ohroziť," odpovedal P. Paľa.
Autor: pk, var, suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.