Kráľovná musí totiž ako hlava monarchie oficiálne potvrdiť novú vládu.
Po návrate z Buckinghamského paláca vystúpil staronový britský premiér pred úradom vlády na Downing Street s krátkym prejavom, v ktorom sa poďakoval voličom, že mu prejavili dôveru a pomohli tak k historickému druhému víťazstvu.
Blair prisľúbil voličom ďalšie reformy, ako aj investície do verejného sektoru. Nová labouristická vláda si podľa jeho slov musí jasne stanoviť priority a dôsledne ich plniť. Patrí k nim zvýšenie výdavkov na školstvo, zdravotníctvo a verejnú dopravu. Do týchto oblastí však v novom volebnom období vstúpia aj súkromné investície, ktoré by mali zlepšiť stav britského zdravotníctva a umožniť väčšiemu počtu ľudí získať vzdelanie.
Tento boj nebude pravdepodobne ľahký, ale minister financií Gordon Brown i ostatní členovia nového kabinetu sú presvedčení, že základom modernizácie upadajúcich sociálnych služieb sú súkromné investície.
Tonyho Blaira čaká ešte jeden ťažký zápas - musí presvedčiť euroskeptickú britskú verejnosť, aby súhlasila s pripojením Británie k spoločnej európskej mene. Premiér je presvedčený že pre krajinu je životne dôležité, aby zaujala svoje "právoplatné" miesto v centre európskeho diania. Šéf pokladnice a minister financií Brown si však v otázke eura nie je taký istý, a preto ho mieni podrobiť piatim ekonomickým testom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.