roku na ich zriadenie dotácie v objeme takmer 8 miliónov korún. Ako uviedol riaditeľ OÚP Košice I Tibor Krinický, ďalšie financie pre zdravotne postihnutých spoluobčanov vynaložili na rekvalifikácie a vytvorenie pracovných miest v rámci VPP. V rámci okresu si našlo prácu 59 ľudí s rôznymi druhmi zdravotného postihnutia, avšak ďalších zhruba 230 vedú na OÚP v evidencii nezamestnaných.
Ako riaditeľ dodal, situácia v tejto oblasti sa výrazne zlepšila po prijatí nového zákona o zamestnanosti. Po jeho novelizácii musia všetky firmy s počtom zamestnancov nad 25, ktoré nemajú ani jedného pracovníka so zmenenou pracovnou schopnosťou, odvádzať tzv. sankčné odvody úradom práce, pričom tieto peniaze sú účelovo viazané práve na vytváranie pracovných príležitostí pre zdravotne postihnutých. Každý podnikateľ môže úrad práce požiadať o poskytnutie účelovej dotácie až do výšky 200 000 Sk, ak sa zaviaže, že minimálne na tri roky zamestná takto postihnutú osobu. Celá procedúra však ešte musí byť odobrená kladným vyjadrením Štátneho zdravotného ústavu.
OÚP Košice I na tieto účely ročne získa niečo medzi 10 -13 miliónmi Sk.
"Tento príspevok od zamestnávateľov by sa síce mal pohybovať na úrovni okolo 16 miliónov korún, avšak poznáte to. Ani my a ani daňové úrady nikdy nedokážeme vymôcť plnú sumu," poťažkal si T. Krinický.
Budúci štvrtok pripravuje OÚP premiérový prezentačno-poradenský deň chránených dielní a pracovísk, ktorý by mal prezentovať ich činnosť a taktiež im umožniť získať nové zákazky.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.