návštevníkov nielen od nás, ale z celej strednej a východnej Európy. Tak, ako každé veľkomesto, aj tvár vyše trojmiliónovej Viedne sa postupom času mení. Pribúdajú tu luxusné obchody, butiky, ale aj žobráci a bezdomovci, ktorí sa stávajú neodmysliteľnou súčasťou najmä nočnej Viedne. Ako sa rakúske hlavné mesto za posledných niekoľko rokov zmenilo a či k lepšiemu alebo k horšiemu, posúďte sami.
Mesto luxusných hotelov
...a pre našinca poriadne drahých - mohol by pokračovať tento podnadpis. Medzi najznámejšie a zároveň najdrahšie hotely, ktoré sa nachádzajú v centre Viedne patria hotely: Imperial, Interkontinental, Ana Grand Hotel, Bristol, Hilton, Amadeus, Astoria a mnohé ďalšie s medzinárodných hotelových sietí. Mnohí z turistov častokrát podľahnú pokušeniu, naobedovať sa v niektorej z reštaurácií veľkolepých grandhotelov. Len predjedlo tam môže stáť aj 400 rakúskych šilingov. Cena ubytovania je astronomicky vysoká nielen na jednom z viedenských bulvárov - Kärtnerstrasse. Aj mimo mesta zaplatíte v priemernom hoteli 200 šilingov za jednu noc.
Staré mesto
Vo Viedni je vždy čo obdivovať. Väčšina turistov navštevuje Viedeň pre jej bohatú históriu a nezabudnuteľnú atmosféru, vytvárajúcu sa architektúrou ešte z čias Rakúsko-Uhorska. Symbolom mesta sa stal Dóm sv.Štefana, ktorý je svetoznámou dominantou Viedne. Nachádza sa na Námestí sv.Štefana, z ktorého sa možno vybrať po Kärtnerstrasse charakteristickej architektúrou 18.storočia, preplnenou luxusnými obchodmi. Južnú časť tejto ulice uzatvára svetoznáma veľkolepá stavba Viedenskej opery. Vybrať sa však môžete aj k Josefsplatzu, kde sa nachádza hrad Hofburg, Národná knižnica, Múzeum prírodnej histórie, Múzeum umenia a mnohé iné. O niečo ďalej stojí Mestská radnica tzv. Rathaus. Centrum Viedne s množstvom obchodíkov je ako stvorené na nákupy oblečenia, ale tiež na kúpu suvenírov. Turistami najvyhľadávanejšie sú rôzne sladkosti, aké napríklad Mozartove guľky, malé porcelánové figúrky, rôzne brošne, hracie karty a podobné drobnosti typické pre Viedeň.
Nočná Viedeň
Rakúska metropola žije aj a možno práve hlavne v noci. Vysvietené ulice sú plné párov u luxusných róbach vracajúcich sa z opery či baletu, černochov, ktorí až do rána postávajú na rohoch ulíc a predávajú noviny. Celú noc sú pootvárané kaviarne, krčmičky, čínske i indické reštaurácie, diskotéky, ale aj pobočky McDonaldu. Mimochodom ceny jedla sú vo Viedni tiež dosť vysoké. Na Námestí sv.Štefana môžete aj nadránom stretnúť skupinky turistov so sprievodcami, ktorí si práve robia exkurziu po nočnom meste. Nie zriedkavosťou sa stávajú žobráci a bezdomovci potulujúci sa ulicami. Pýtajú od ľudí peniaze a vyberajú odpadkové koše. Návštevníka omámeného atmosférou nočnej Viedne rýchlo vrátia do reality a ukážu druhú, menej príťažlivú tvár Viedne.
Metropola kultúry
Vo Viedni sú pravidelne organizované rôzne výtvarné a hudobné festivaly. Na svoje si tu prídu vyznavači opery, muzikálu, ale i jazzu. Viedenská opera a koncertné siene sa vo svojich predstaveniach pravidelne vracajú ku klasických dielam Mozarta i Straussa. Nadšenci výtvarného umenia môžu navštíviť Múzeum Sigmunda Freuda, Dom umenia, Rakúsku galériu. Asi jediným múzeom, kde môžete vystavené exponáty aj ochutnať je Múzeum guláša v centre mesta. Oku turistu iste ulahodia aj ulice - architektonické skvosty Viedne nielen v štýle secesie. Medzi nové architektonicky zaujímavé budovy patrí Hundertvasser Haus na ulici Kegelgasse.
Autor: Tomáš KICERA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.