Ellington, Miles Davis či Charlie Parker nastúpila v 60. rokoch 20. storočia nová generácia. K nej patrí i jeden z najlepších jazzmanov posledných štyroch dekád - americký klavirista a skladateľ Chick Corea, ktorý oslávi 12. júna 60. narodeniny.
Corea, ktorý sa fanúšikom v bývalom Československu predstavil už dvakrát (v roku 1988 a o tri roky neskôr), patrí od začiatku 70. rokov k najosobitejším a najnápaditejším jazzovým inovátorom. V priebehu svojej hviezdnej dráhy sa nikdy neuzatváral do jediného štýlu. Hral sólovo, vo dvojici či v triu, s malými combami i s veľkými orchestrami, akusticky i elektricky, a nevyhýbal sa ani nadžánrovým presahom (vysoko cenené sú jeho nahrávky vážnej hudby).
Chick Corea v jazzových kategóriách získal desaťkrát najvyššie ocenenie amerického gramofónového priemyslu Grammy a trinásťkrát triumfoval vo výročných anketách prestížneho mesačníka Down Beat.
Anthony Armando Corea sa narodil 12. júna 1941 v mestečku Chelsea v americkom štáte Massachusetts a už od štyroch rokov hral na klavír. Nie je divu, keď ho do hudby zasvätil jeho otec Armando, ktorý viedol jeden miestny dixieland. Mladý Chick tiež mohutne "nasával" akúkoľvek inšpiráciu: poslúchal ako klasikov Mozarta, Beethovena, Bacha či Bartóka, tak jazzových velikánov Parkera, Buda Powella, Lestera Younga nebo Horace Silvera.
Už v priebehu stredoškolských štúdií pôsobil v známych jazzových big bandoch. Od poloviny 60. let profesionálne spolupracoval so špičkovými jazzmanmy Herbiem Mannem i Stanem Getzem a v roku 1968 prešiel ako hráč na elektrické piano k jazzovej legende Milesovi Davisovi (spolu sa podieľal napríklad na prelomových albumoch Filles de Kilimanjaro, In A Silent Way a Bitches Brew). Okrem toho hral vo svojom vlastnom triu s kontrabasistom českého pôvodu Miroslavom Vitoušom a bubeníkom Royem Haynesem (album Now He sings, Now He sobs z roku 1968) a v avantgardnom freejazzovom kvartete Circle.
V roku 1972 založil legendárnu jazzrockovú formáciu Return To Forever. V prvotných fázach akustický jazz (z tej doby pochádza napríklad slávna Coreova skladba La Fiesta) potom pretransformoval do elektronické hudby, v ktorej dominoval zvukovo hutný sound Coreových syntezátorov. Skupina vydala napríklad albumy ako No Mystery nebo The Romantic Warrior.
I v ďalších rokoch spolupracoval Corea s radom legendárnych muzikantov - napríklad s klaviristom Herbiem Hancockom či s vibrafonistou Garym Burtonom. Corea v 80. rokoch striedal rôzne polohy a štýly (s rakúskym "klasickým" klaviristom Friedrichem Guldou napríklad hral Mozartov Koncert pre dva klavíry) a v roku 1985 založil ďalšiu skupinu Elektric Band.
Chick Corea, po ktorom je v jeho rodnom Chelsea pomenovaná ulice, sa hlási k scientologickej cirkvi. Žije v Los Angeles, je druhýkrát ženatý so speváčkou Gayle Moranovou, z prvého manželstva má syna Thaddeuse a dcéru Lianu.
Titulok: Madonna v sobotu odštartovala európske turné v Barcelone REUTERS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.