tak reagoval hlavný vyjednávač ČR Pavel Telička pre Mladú frontu Dnes. Obsahom zmluvy z minuloročného decembra je reforma inštitúcií EÚ potrebná na jej fungovanie hlavne po rozšírení o nové členské štáty.
"Je to nedobrý výsledok, ale nevyhnutne to neznamená katastrofický scenár, teda zásadné odsunutie rozšírenia únie," dúfa Telička. Poukázal i na to, že sa na referende zúčastnilo len minimum Írov, čo malo svoj významný podiel na negatívnom výsledku. "Referendum je možné opakovať, a keby sa povzbudila verejná mienka v Írsku, tak by to v konečnom dôsledku nemuselo znamenať taký zásadný problém," povedal Telička.
Naďalej považuje za reálne dodržanie termínu 2004, keď podľa záverov z Nice by sa mali občania krajín prijatých v prvej vlne rozšírenia zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu. Telička sa však obáva toho, ako výsledok írskeho referenda ovplyvní verejnú mienku v ostatných členských krajín. "Teoreticky by to mohlo slúžiť aj ako zámienka, aby sa poľavilo z vysokého tempa príprav na vstup nových krajín do únie," dodal Telička.
Tieňový minister zahraničných vecí Jan Zahradil z ODS je o niečo skeptickejší. Podľa neho írske referendum posúva rozšírenie do bližšie neurčenej budúcnosti. Naopak, poslanec za ČSSD a člen zahraničného výboru Lubomír Zaorálek si netrúfa odhadovať, do akej miery teraz hrozí oneskorenie prijatia Česka do únie.
Jan Hřích z Centra európskych analýz verí, že je možné referendum opakovať, a teda by nemuselo ísť o nič fatálne. Pripúšťa, že neistota ohľadne prijímania nových členov do únie vzrastie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.