príslušníkmi. Dôvodom na tento krok boli teroristické hrozby.
Ministerstvo v oficiálnom vyhlásení uviedlo, že v súčasnej situácii existuje zvýšená hrozba pre občanov USA a americké záujmy v Jemene. Komuniké pripomína sériu únosov cudzincov, ako aj teroristický útok proti americkému torpédoborcu USS Cole, pri ktorom v jemenskom prístave Aden prišlo v októbri minulého roku o život 17 osôb.
Jedným z hlavných organizátorov útoku na torpédoborec USS Cole bol Jemenčan Mohammad Umar al-Harází, ktorý poskytol potrebné finančné prostriedky aj zariadenie pre dvoch kamikadze. Tí sa dostali na palubu amerického vojenského plavidla, kotviace v Adene s cieľom naložiť zásoby paliva.
USA pripisujú tento útok medzinárodne hľadanému teroristovi saudskoarabského pôvodu Osamovi bin Ladínovi, žijúcemu zrejme v Afganistane pod ochranou vládnuceho hnutia Taliban, ktorý svoj podiel na explózii odmieta. Multimilionára bin Ladína obvinili USA aj z účasti na dvoch bombových útokoch na americké veľvyslanectvá vo východnej Afrike v roku 1998 a 1999.
Ukrajinského kanibala odsúdili na 15 rokov väzenia
Kyjev (TASR) - Na 15 rokov poputuje do väzenia kanibal, ktorý v októbri minulého roku vo východoukrajinskom meste Záporožie počas hádky zabil a zjedol svoju 30-ročnú manželku Elenu.
Vitalij Staševski následne nožom rozdelil telo matky dvoch detí na viacero častí a vybral z nej srdce, pečeň a obličky. Mäsiar z povolania toto počínanie vysvetlil snahou orgány speňažiť. Mäso predal na trhu za približne desať korún za kilogram, peniaze neskôr prepil. Zvyšok ponúkol priateľom, s ktorými si "pochutil na teľacom mäse."
Polícia sa na stopu kanibala dostala vďaka jeho matke, ktorej sa so svojím činom niekoľko dní predtým priznal. Notorický alkoholik sa v minulosti liečil na psychiatrickom oddelení, súdni experti ho však uznali za duševne zdravého.
Jeho trest 15 rokov je najvyšší možný postih odvtedy, ako ukrajinský parlament vo februári minulého roku zrušil trest smrti.
Do Kosova odišlo 7000 macedónskych Albáncov
Skopje (TASR) - Takmer 7000 macedónskych Albáncov utieklo v piatok a sobotu do susednej juhosrbskej provincie Kosovo, aby sa vyhlo napätiu na severe Macedónska. Väčšina z nich pochádza z dediny Aracinovo vzdialenej len 15 kilometrov severovýchodne od Skopje, kam ešte v piatok prenikla skupina približne 30 ozbrojených albánskych rebelov.
Dedinu, ktorú vyhlásili albánski povstalci za "slobodnú oblasť", obkolesili silné policajné jednotky, aby zabránili prenikaniu ozbrojených Albáncov smerom k hlavnému mestu Skopje. V piatok opustilo severné oblasti Macedónska 2700 Albáncov a v sobotu večer ďalších vyše 4000, oznámila hovorkyňa Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov ( v Kosove Astrid van Genderenová-Stortová.
Od začiatku konfliktu v Macedónsku odišlo do Kosova 29 000 Albáncov, 2500 ďalších utieklo do juhosrbských oblastí, dodala van Genderenová-Stortová.
Irak by sa mal pripraviť na konfrontáciu so Západom
Bagdad (TASR) - Irak by sa podľa prezidenta Saddáma Husajna mal pripraviť na novú konfrontáciu so Západom. V tej zvíťazí iracký ľud, ktorý má právo na svojej strane a bude čestne bojovať za národnú nezávislosť, uviedol Husajn vo vysielaní irackej televízie.
Hlavným cieľom nepriateľa je rozbiť národnú vôľu irackého ľudu a kolonizovať ho novými metódami a pod novými názvami, čo chce dosiahnuť úskočnou kontrolou irackého majetku a zabránením Iraku v jeho rozvoji, dodal Husajn. Podľa neho nepriatelia menia názvy týchto postupov, od sankcií, inteligentných sankcií až po kontrolu zbraní zákazom ich dovozu.
Bagdad prerušil pred týždňom dodávky ropy na protest proti predĺženiu humanitárneho programu Ropa za potraviny o jeden mesiac namiesto obvyklých šiestich mesiacov.
Irak zároveň oznámil, že sa viac necíti byť viazaný programom Ropa za potraviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.