informáciou, že pre platobnú neschopnosť zdravotných poisťovní prístúpia lekárnici k platbám za hotové. Toto vyhlásenie bolo záverom spoločného rokovania so zástupcami Asociácie distribotérov liekov, ktoré sa konalo minulú stredu, pričom platby v hotovosti nám vraj hrozia už v dohľadnom čase. Preto sme oslovili prezidenta Regionálnej lekárnickej komory Košice PharmDr. Františka Tamera s otázkou či to lekárnici myslia vážne.
"Ak nám distribútori liekov prestanú dávať na sekeru, aj my budeme nútení pristúpiť k platbám za hotové. Pretože v opačnom prípade nemôžeme objednávať lieky, čím je ohrozené poskytovanie lekárenskej starostlivosti. Nie je to samovoľná aktivity lekárnikov, iba dôsledok toho, že distribučné firmy už odmietajú úverovať slovenské zdravotníctvo. Samozrejme, o návrhu bude hlasovať komorová rada Slovenskej lekárnickej komory. No i v prípade, že sa tento návrh prijme, bude na majiteľoch lekární, či záver komory uplatnia v praxi. Je možné, že vyhlásenia ministra zastrašia mnohých natoľko, že k platbám za hotové napokon nepristúpia. Dopadom ale bude jednoznačný - nebudú lieky," konštatoval F. Tamer.
Podľa neho je zavedenie platieb v hotovosti jedným z možných východísk ako udržať lekárenskú starostlivosť nad vodou, aj keď minister zdravotníctva má na vec odlišný názor.
"Ak by finančné inštitúcie poskytli zdravotným poisťovniam úver na preklenutie nepriaznivého obdobia, nemuselo by k tomu vôbec dôjsť. Do bánk natieklo nemálo našich peňazí z titulu ich ozdravenia, preto nevidím dôvod, prečo by nemohli poskytnúť štátom garantovaným zdravotným poisťovniam návratnú pôžičku s následným vyrovananím z prostriedkov privatizácie," podotkol PharmDr Tamer, podľa ktorého je nepochopiteľné, že sa sa súčasný minister vôbec nedomáha peňazí.
"Exminister Šagát sa aspoň vyhrážal stanovaním pred budovou ministerstva financií, kým Roman Kováč robí nátlaky skôr dovnútra vlastného rezortu, namiesto toho, aby partnerov vo vláde presvedčil o tom, že moderné zdravotníctvo si vyžaduje primerané finančné zdroje. Je potrebné si uvedomiť, že nemôžme chcieť mať zdravotníctvo na úrovni a investovať doň ďaleko menej ako v iných rozvinutých krajinách. Preto sme pristúpili k nedávnemu zatvoreniu lekární. Malo byť nátlakom na kompetentných, by si uvedomili vážnosť situácie. Naproti tomu platby za hotové nechápeme ako nátlak, bude to nevyhnutnosť, ak sa nenájde iné riešenie."
Ako sa ukazuje, v dôsledku vyhlásenia predsedu lekárnickej komory sa občania začali v zvýšenej miere zásobovať liekmi. Zaujímalo nás, či si lekárnici neuvedomujú hrozbu, ako stúpnu náklady na lieky, ktoré sa potom možno nevyužité vyhodia.
"Je jasné, že v konečnom dôsledku dôjde k nárastu prostriedok vynaložených na lieky, ale povedzte nám iné riešenie... Lekárnici sú najzraniteľnejší článok v celom liekovom reťazci. Ústava nás núti vydať lieky, ktoré máme k dispozícii a ich zásoby musíme kvôli občanom neustále dopĺňať. To sa dá len vtedy, ak ich máme za čo nakúpiť," zdôraznil F. Tamer.
Či lekárnici naozaj pristúpia k priamym platbám, alebo je to opäť len také 'bu-bu-bu', by malo byť známe v priebehu tohto týždňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.