jednodruhových medov. Štátna norma ich rozoznáva niekoľko:
* med kvetový - nektár pozberaný včelami z ovocných stromov a lúk. Obsahuje najvyššie množstvo cenných výživných látok a značný podiel ľahko stráviteľného hroznového a ovocného cukru. Tohto medu sa u nás vyprodukuje najviac, približne 70 percent.
* med agátový má krásnu číru, vodovú farbu, jeho výhodou je, že pomaly kryštalizuje. Keďže Slovensko sa nachádza na severnej hranici výskytu agátových lesov, produkuje sa len v malých množstvách asi 100 200 ton. Má vysoký obsah sacharózy (12 15 percent). Jeho najväčším exportérom je Maďarsko.
* med repkový začal sa rozširovať s rozvojom poľnohospodárskej výroby, keď sa na našich poliach zavádzalo pestovanie repky olejnatej. Repka potrebuje opeľovača a tým je hlavne včela. Tento med obsahuje najnižšie percento sacharózy repného cukru len 0,7 percenta.
* med medovicový robia ho včely z medovice, ktorú vylučujú vošky parazitujúce na ihličnatých stromoch. Má zelenkastý odtieň, výraznú chuť, ale je ťažšie stráviteľný. Vynikajúco sa osvedčil pri ochoreniach horných ciest dýchacích a je vhodný pre alergikov, pretože obsahuje najmenej peľových zrniek.
* med zmiešaný (tmavý, horský) získava sa z nektáru horských kvetov, najmä malín. Má podobné účinky ako med medovicový.
Autor: maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.