dvadsiatich chovateľov. Odborníci to považujú za jeden z najväčších úhynov včiel na Slovensku.
"Nahlásili sme miestnemu úradu termín postreku, ale ten neinformoval verejnosť. Ináč by si včelári úle uzavreli a žiadne by nezahynuli. Pre včely je prostriedok nebezpečný v tekutej forme, teda len v čase postreku. Potom už môžu včely pokojne brať peľ z repky," tvrdí Jozef Harvan zo spoločnosti Agro v Turčianskom Ďure, ktorá Regent používala. Firma je rozhodnutá škody včelárom uhradiť, napriek tomu sa ozývajú hlasy, aby sa Regent v budúcnosti nepoužíval. Turiec totiž nie je jediný, postrek spôsoboval škody - hoci menšieho rozsahu - v minulosti aj v ďalších lokalitách Slovenska.
Riaditeľ Výskumného ústavu včelárskeho v Liptovskom Hrádku Ján Kopernický hovorí, že odborníčka ich ústavu už podala návrh na stiahnutie prípravku. Problémom sa bude zaoberať špecializovaná komisia pri ministerstve pôdohospodárstva.
Podľa Kopernického by prípravok nebol nebezpečný vôbec, keby sa družstvá striktne držali návodu na použitie. Chyby v aplikácii, napríklad striekanie do vetra, môžu byť pre včely smrteľnou pascou. Doplatia na to sami poľnohospodári, lebo ich rastliny nebude mať kto opeľovať.
Včela sa vo všeobecnosti považuje za výnimočný indikátor narušeného životného prostredia. Na Slovensku sú napríklad lokality, kde sa včelárom darí veľmi zle - ide hlavne o miesta s narušeným životným prostredím. Ak včela zbiera nektár v prostredí zamorenom exhalátmi, podľa stupňa kontaminácie môže umrieť skôr, ako by takto zasiahnutý nektár vôbec spracovala. Ak ide o nízky obsah škodlivín, je schopná ich filtrovať.
Autor: eta, maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.