a kontroloval lietajúce včely. Svedčí o tom aj priemerná veková hranica evidovaných včelárov na Slovensku - šesťdesiat a viac rokov. Sú to väčšinou dôchodcovia, ktorí zdedili úle a lásku k včelám ešte od svojich starých rodičov.
Nezáujem o chov včiel a výrobu medu sa ukázal hneď po padnutí železnej opony. "Od roku 1990 klesli stavy chovateľov takmer na polovicu. Problémom boli hlavne peniaze, ktoré treba do chovu investovať. Mnohí starí včelári nemajú komu včelstvá a vedomosti odovzdať. Dnes evidujeme asi 20-tisíc chovateľov, z toho je len minimum podnikateľov, väčšinou sú to chovatelia zo záľuby. Tí sa starajú približne o 280-tisíc včelstiev. Ale med od nich stačí na pokrytie našej spotreby," hovorí Helena Hatvaniová z ministerstva pôdohospodárstva. Štát poskytuje dotácie na zazimovanie včiel, keď ich treba prikrmovať, na testovanie úžitkovosti a odolnosti proti chorobám, či na chov včelích matiek. "Na začiatku chovu musia chovatelia viac investovať, ale potom, keď začnú predávať med, sa im náklady bez problémov vrátia," dodala Hatvaniová.
Slováci pri ročnej spotrebe asi tridsať dekagramov nie sú zvyknutí med často kupovať, kým napríklad priemerný Nemec si dopraje ročne až dve kilá.
U nás sa vyprodukuje 3400 až 3500 ton medu ročne - jeden včelár môže z úľa vybrať za rok aj do osemdesiat kilogramov, ak žije v oblasti s dostatkom peľových zdrojov. Cena za kilogram medu pohybuje okolo 100 korún. Okrem toho musia chovatelia dávať vzorky na veterinárnu kontrolu.
Najlepšou oblasťou na chov včiel je južné Slovensko, kde rastie veľa repky a zlatobyľa. Na hornatom severe sa produkuje viac lesného medu a chovateľ je úspešný, keď sa mu podarí získať do desať kíl medu za rok. Ak je zlé počasie a stromy na jar pomrznú, včely musia byť prikrmované, aby nehladovali a mali dostatok živín na výrobu medu.
Najčistejší a najzdravší živočíšny produkt
Med je jedným z najčistejších a najzdravších živočíšnych produktov. Zo správy Výskumného ústavu potravinárskeho vyplýva, že obsahuje najmenej cudzorodých látok zo všetkých požívatin. "V minulom roku sa sledovalo 951 vzoriek, jediná nebola nevyhovujúca. Za posledných dvadsať rokov sme nemali žiaden problém s kvalitou medu," povedala Tatiana Čermáková z Ústavu včelárstva pri Výskumnom ústave živočíšnej výroby v Liptovskom Hrádku. Pri rozboroch sa sleduje obsah chemických prvkov, aditív, rezíduí antibiotík či radiačná kontaminácia.
Horšia ekonomická situácia sa postarala aj o to, že o včely sa mnohí chovatelia nestarajú dôkladne a sú viac choré. Najviac je rozšírený mor, máme niekoľko ohnísk, prevažne na juhu Slovenska. Častým parazitom včelích príbytkov je aj klieštik včelí. Pre tento druh roztoča je včelie telo ideálnym hostiteľom na jeho prežitie a množenie. Často mu postačia len zásoby v úli alebo krídla včiel na prenos. Zdravotný stav si musí sledovať samotný chovateľ a platiť za lieky. Najhoršia situácia nastane, keď sa niekto prestane o úle starať a ponechá včely vlastnému osudu. Tie potom pri prelietavaní nakazia aj zdravé včelstvá.
Autor: maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.