chudobných a chorých funguje ďalej
(mar)
Bratislava - Firma Drukos a banskobystrický biskupský úrad zapĺňali na jeseň 1997 titulky novín. Majiteľ Drukosu František Mojžiš v úsilí vyhnúť sa plateniu výpalného previedol trojmiliónový majetok firmy na cirkev. Vznikla tak Spoločnosť na podporu chudobných a chorých, s. r. o., patriaca biskupskému úradu.
V roku 1999, v zmenenej spoločenskej situácii Drukos znova začal podnikať ako samostatný subjekt. V spolupráci s biskupským úradom dnes funguje len Fond na podporu chudobných a chorých, do ktorého každý mesiac z Drukosu plynie 250-tisíc korún.
"Mesačne nám príde vyše 100 žiadostí. Za máj ich bolo 162. Z nich sme vyhoveli tridsiatim ôsmim," hovorí riaditeľ Biskupského úradu v Banskej Bystrici Jozef Hrtús.
Podporovaní sú zásadne jednotlivci, maximálny príspevok je 10-tisíc korún. Fond vyhovie žiadostiam, najmä ak ide o sociálne odkázané prípady, ktoré okrem chudoby bojujú aj so zdravotnými problémami. K žiadosti treba preto priložiť potvrdenia o príjme a zdravotnom stave.
"Tento mesiac to napríklad bola osamelá matka s dcérou, ktorá má vážnu srdcovú poruchu, sedemročný chlapec s vývinovou poruchou obličiek a ďalší," hovorí Hrtús. Podporujú kúpeľné pobyty, rehabilitácie, prispievajú na časť nákladov na liečbu alebo na kúpu zdravotníckych pomôcok.
V správnej rade fondu je zástupca biskupského úradu, ministerstva práce a sociálnych vecí, banskobystrickej charity, Drukosu a niekoľkí novinári.
"Takmer každého, kto dostane finančnú pomoc, osobne navštívim. Spočiatku ma to veľmi deprimovalo - dennodenne vidieť toľko biedy. Keby tých peňazí bolo päťkrát viac, bolo by ich kde umiestniť. Ani 10-tisíc nikomu situáciu nevyrieši, pre ľudí je to skôr povzbudenie," hovorí pracovník fondu a banskobystrickej charity Jaroslav Dolák, ktorý každý mesiac obíde autom celé Slovensko.
Fond nerobí spätnú kontrolu, či ľudia naozaj použili peniaze na to, na čo žiadali. Podľa J. Doláka sa však ľudia majú tendenciu ozvať sami - napíšu pozdrav z liečenia, pošlú list či kópiu faktúry o kúpe vozíka.
"Sú aj takí, čo chcú fond zneužiť - mesačne zo dve žiadosti. Najčastejšie na to prídeme, keď žiadame doklady, vtedy žiadosť stiahnu. Stalo mi však už, že ľudia sfalšovali aj lekárske pečiatky - no je to skôr výnimočné," hovorí Dolák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.