Biréndra, kráľovná Aišvarija a ďalších sedem členov panovníckej rodiny. Ceremoniál pozostáva z dvoch častí, počas ktorých svätí muži odnesú so sebou do exilu palácovú kliatbu.
Brahman, ktorý je najsvätejšou postavou hinduistického náboženstva, porušil jedno z najprísnejších tabu s cieľom zrušiť kliatbu a oblečený ako kráľ Biréndra zjedol tento doterajší celoživotný vegetarián mäso. Následne sa na chrbte slona vydal do odľahlých častí Himalájí do exilu, ktorý si sám na seba uvalil. So sebou si odniesol množstvo darčekov a ďalších predmetov, vrátane televízneho prijímača, ktoré mu majú v exile uľahčiť život.
Podobný ceremoniál sa bude konať aj za Biréndrovho syna, korunného princa Dipéndru, ktorý je podľa očitých svedkov vrahom svojich príbuzných. Po masakre sa Dipéndra pokúsil o samovraždu a zraneniam neskôr v nemocnici podľahol. Pred smrťou ho však aj napriek kóme vyhlásili za kráľa, a tak sa tradičný obrad "katto" musí konať aj na jeho počesť.
Nepálski predstavitelia dúfajú, že ceremoniál spolu s vyšetrovaním komisie konečne vnesie svetlo do jednej z najsmutnejších kapitol nepálskych dejín.
Obradu vyháňania duchov, ktorý sa môže konať až 11 dní po smrti kráľa, predchádzal do nedele štátny smútok. Aj napriek tomu, že sa už skončil, zostávajú kondolenčné knihy otvorené do 15. júna vzhľadom na veľké množstvo ľudí, ktorí chcú zápisom do nich vyjadriť sústrasť. Doteraz tak urobilo takmer 100 000 smútiacich.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.