existujúci slovenský plynovodný tranzitný systém vo Veľkých Kapušanoch, by na území SR (116 km) mala byť financovaná úvermi cez budúcu a. s. Slovenský plynárenský priemysel (SPP).
"Myslím si, že na takýto projekt nebude problém zobrať si úvery bez štátnej záruky," povedal minister hospodárstva Ľubomír Harach. Účasť štátu na financovaní projektu pritom nepredpokladá, štát len vytvorí podmienky na výstavbu plynovodu. K financovaniu projektu na území SR sa podľa ministra vyjadrili pozitívne aj potenciálni investori, ktorí by do SPP mali vstúpiť na konci tohto roka.
Financovanie výstavby Jamalu II na slovenskom území úvermi cez SPP umožňuje aj terajšie nízke zadlženie podniku. Podiel celkových dlhov plynárov (k 30. marcu 2001 14,7 miliardy Sk) na aktívach (86,2 miliardy Sk) v súčasnosti dosahuje len asi 11,6 percenta. Výstavba plynovodu Jamal II na území SR by mala stáť asi 13,74 miliardy Sk. Predbežné odhady nákladov na výstavbu celého medzinárodného tranzitného systému sa pritom pohybujú okolo 700 miliónov USD (35,224 miliardy Sk).
Podľa štúdie, spracovanej príslušným odborom š. p. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v spolupráci s ruským Gazpromom, by mala trasa Jamalu II ísť na území SR v smere: Palota (okres Medzilaborce), Medzilaborce, Humenné, Michalovce, na slovenský systém by sa mala napojiť v kompresorovej stanici (KS) 01 Veľké Kapušany, ktorá je na pripojenie technicky pripravená.
Ako potvrdil vedúci odboru riadenia prevádzky tranzitnej sústavy SPP Ján Janus, plynovod nezväčší súčasné prepravné kapacity tranzitného systému SR (vyše 90 miliárd kubíkov plynu ročne). V prvej etape do roku 2005 by malo byť z Paloty do V. Kapušian vystavané potrubie s priemerom 1 400 milimetrov, cez ktoré by malo prúdiť do Kapušian asi 30 miliárd kubíkov plynu ročne. O rovnakú hodnotu sa pritom majú znížiť prepravné objemy z Ukrajiny do SR. Druhá etapa (do roku 2010) ráta s výstavbou druhej línie rovnakého druhu potrubia, čím by malo cez Jamal II do SR prúdiť ročne asi 60 miliárd kubíkov a objem prepravy z Ukrajiny do Kapušian sa zníži asi na 30 miliárd kubíkov plynu. Takýmto spôsobom sa má znížiť preprava cez Ukrajinu, ktorú predstavitelia Gazpromu, ale aj západné štáty, obviňujú z veľkých strát plynu pri preprave.
Úsek Jamalu II bude na území SR riadiť centrálny dispečing SPP v Nitre. Prenos prevádzkových údajov a samotné riadiace príkazy sa budú prenášať cez optokábel, uložený súbežne s tranzitnými plynovodmi.
Gazprom 4. júna schválil kompromisný návrh trasy plynovodu, navrhnutý na nedávnom rokovaní so zástupcami poľskej vlády. Verzia trasy plynovodu podľa informácií z Ruska akceptuje požiadavku Poľska, aby plynovod nešiel cez Národné parky na východe poľského územia. Oproti pôvodnej verzii, presadzovanej Gazpromom, ku ktorej sa nedávno priklonilo aj medzinárodné konzorcium, pozostávajúce z Poľskej naftovej a plynárenskej spoločnosti, nemeckých koncernov Ruhrgas a Wintershall, francúzskeho Gaz de France a talianskeho Snam, je tak Gazpromom schválená trasa dlhšia na území Poľska asi o 50 kilometrov.
Gazprom v súčasnosti čaká, či jeho návrh schváli poľská strana, ktorá ešte prednedávnom presadzovala líniu, pretínajúcu teritórium centrálneho Poľska s vyústením na styku hraníc ČR a SR pri Čadci. Podľa informácií TASR však Poľsko bude kompromis schválený Gazpromom zrejme akceptovať, pričom napojenie systému na V. Kapušany je takmer isté.
8Trasa Jamal II cez Slovensko. Graf - TASR
Foto do čísla/pondelok/jamal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.