minulotýždňového stretnutia vedenia Krajského úradu v Prešove a Konfederácie odborových zväzov na včerajšej tlačovej besede krajský prednosta Jozef Polačko. Vzhľadom k tomu, že na Slovensku sa nie všade podarilo vytvoriť sociálny dialóg na úrovni krajov, obidve strany kvitovali, že takýto dialóg v Prešovskom kraji prebieha od nastúpenia terajšej garnitúry.
J. Polačko iba poznamenal, že krajské úrady nemajú právomoc vydávať normy, ktoré by ovplyvňovali hospodársky život regiónu, a tým aj podobný sociálny dialóg je limitovaný. Zároveň podporil požiadavku KOZ, ktorú bude tlmočiť na dnešnej porade prednostov okresných úradov v Bardejove, aby sociálni partneri sa mohli podieľať na vypracovaní regionálnych operačných plánov a ďalších dokumentov, ktoré majú vplyv na regionálny rozvoj.
K súhlasnému stanovisku obidvoch strán došlo aj ohľadom výstavy výrobkov pod mottom Kupujte slovenské výrobky. "Kampaň na podporu slovenských výrobkov môže byť len v etickej rovine, pretože žiadnym spôsobom nemôžeme vstupovať do hospodárskej súťaže," podotkol J. Polačko, ktorý sa vyjadril, že aj štátna správa má záujem aby sa kupovali slovenské výrobky už len preto, že sa tým zabezpečuje pracovný priestor pre našich obyvateľov. "Je veľa zahraničných produktov, ktoré kupujeme preto, že majú masívnu reklamu. Pritom naše produkty môžu byť rovnocenné, akurát ich nevieme predávať," dodal J. Polačko.
Obidve strany sa zhodli aj pri posudzovaní posledných dvoch štrajkov v zložkách, ktoré sa týkajú zamestnancov spadajúcich istým spôsobom pod jurisdikciu krajského úradu. Išlo o pohotovostný štrajk v Divadle Jonáša Záborského v Prešove a zhromaždenie učiteľov v Košiciach. Obe strany sa zhodli, že to neboli legálne akcie, ktoré by splňali zákonné nároky tohto právneho pojmu, pretože neboli vyčerpané všetky možnosti kolektívneho vyjednávania. "Skonštatovali sme, že aj jedna, aj druhá záležitosť bola vyriešená mierovými cestami a uznali sme, že to bol prejav nespokojnosti," uviedol J. Polačko.
Požiadavky na stretnutí nekládli len odborári. Vedenie krajského úradu ich požiadalo, aby aj odborári potrebu ukončenia reformy verejnej správy v tom rozmere, ako je zhruba pripravená teraz. Zároveň krajská štátna správa požaduje, aby odborári iniciovali aj reformu na úrovní obcí. Ako klasický príklad J. Polačko uviedol obec Príkra v okrese Svidník, ktorá momentálne vraj má len dvoch obyvateľov, ale je vedená ako samostatná obec.
Pridať by bolo treba aj v prípade presunu kompetencií, pretože ministerstvá doposiaľ hovoria o presune kompetencií na vyššie samosprávne územné celky, ktoré sú kompetenciami krajských úradov, ale "bratislavské" kompetencie sa prenášajú v malom rozsahu. Krajský úrad v Prešove by potreboval podporu KOZ aj v prípade postupného vyrovnávania finančných nákladov štátu v rámci problému východ - západ. Ide o rozdiely v príspevkoch na nemocnice, v platoch požiarnikov, učiteľov či lekárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.