potvrdeniu výskytu BSE v Čechách musia vyraďovať z predajných sieti dovezené z tejto krajiny potraviny, ak obsahujú určité zložky hovädzích vnútorností. Keďže Štátna veterinárna správa neinformovala listom o tomto nariadení každého predajcu zvlášť a tí sa o nariadení dozvedajú prostredníctvom médií, boli sme zvedaví, ako sa toto rozhodnutie štátneho orgánu rešpektuje.
V predajni potravín Ramon, s. r. o. na Hlavnej ulici v Prešove nám vedúca predajne nebola ochotná poskytnúť informácie o tom, či zákazníci tu môžu bezpečne nakupovať, ale zbežným pohľadom sme neobjavili závadné výrobky. V predajni potravín Konzum na Svätoplukovej ulici sme zasa nenašli vedúcu predajne a predavačka Slavka Kresaničová nemala prehľad o tom, či spomínané výrobky v ich predajni majú. "Ale zatiaľ sme z predaja nič nesťahovali," dodala.
Jedným z väčších predajcov potravín v Prešove je obchodný dom Tesco. Našli sme tam mäsové výrobky z Čiech, tie však boli vyrobené z bravčového mäsa. Zašli sme preto za riaditeľom Ivanom Gaľom: "Prešli sme v našom obchodnom dome tieto výrobky, ale nenašli sme žiaden, ktorý by obsahoval tieto vnútornosti. Spolupracujeme aj s dodávateľmi, komunikujeme s nimi ohľadom výrobkov, ktoré by u nás aj naďalej chceli predávať. Požadujeme od nich potvrdenia od veterinárov, že tie výrobky zodpovedajú kvalite. Potrebujeme, aby dôvera zákazníkov bola zabezpečená." Zdá sa, že čím väčší predajca, tým zodpovednejšie sa stavia k vykonaniu vydaného nariadenia o bezpečnosti potravín, hoci I. Gaľa mal aj kritické pripomienky: "Myslím si, že štátna správa by nám mala vydať zoznam výrobkov, ktoré môžu byť ohrozené, a nielen vo všeobecnosti napísať o vnútornostiach, ktoré sú vo výrobkoch. Pretože ktosi v tomto štáte dával povolenia na dovoz výrobkov a tie boli v minulosti certifikované. Aj naďalej platia povolenia, kto môže dovážať takéto výrobky s určením ich zloženia, ktoré sa musí uvádzať." Ak by sa rešpektovala táto pripomienka, potom by to predajcovia mali jednoduchšie. A aj spotrebitelia. Takto si musia zakaždým prečítať na etikete zloženie daného výrobku.
Samotné hovädzie mäso sa väčšinou predáva z domácich zdrojov, takže nariadené opatrenia sa ho netýkajú. Avšak obava z prenosu BSE poznačila aj dopyt po ňom.
"Predaj hovädzieho mäsa od prvých správ o chorobe BSE poklesol minimálne o 30 až 40 percent. Pritom máme čerstvé mäso z našej výroby, ale zákazníci nedôverujú. Veria televízii a rozhlasu. K poklesu predaja hovädzieho mäsa u nás však mohlo dôjsť aj kvôli cene, pretože je drahšie," povedal nám vedúci predajne mäso-údeniny spoločnosti MäsoSpiš na Hlavnej ulici v Prešove Bartolomej Stanko.
Iné poznatky má vedúci podobnej predajne na Jarkovej ulici Vladimír Lukáč: "Spotreba sa mierne znížila, ale ľudia zatiaľ nepodliehajú panike a kupujú hovädzie mäso. Väčší pokles jeho predaja nepociťujeme. Možno aj zato, že máme teraz jeho ceny zo západného Slovenska a tie sú pomerne nižšie."
Nuž, vyberte si. V každom prípade čerstvé hovädzie mäso naši predajcovia ponúkajú výlučne z domácej produkcie. Pri kúpe mäsových konzerv s obsahom hovädzích vnútornosti je však potrebné ubezpečiť sa o ich pôvode. Istota je istota.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.