mraziarňach uskladnených takmer 100 ton hovädzieho mäsa dovezeného počas uplynulých mesiacov z Českej republiky. "Hoci toto mäso môže byť úplne v poriadku, jeho distribúcia je vďaka problémom s BSE u našich západných susedov, pozastavená. Nariadenie platí až do odvolania, kým nepadne rozhodnutie ako ďalej," konštatoval riaditeľ RVS.
Keďže bezmála 70 percent zo spomenutého objemu hovädzieho mäsa sa podľa jeho slov nachádza v kežmarských mraziarňach, obrátili sme sa na riaditeľa tamojšej spoločnosti Taparo s r. o. "Žiadne mäso, ktoré prechádza našimi mraziarňami, nemôže ísť voľne do predaja bez toho, aby sa nepodrobilo kontrole. Disponujeme certifikátom na zistenie kvality mäsa. Odobraté vzorky putujú na vyšetrenie do Dolného Kubína, kde sú schopní identifikovať aj prípadné ochorenie zvieraťa na BSE a zvyšok mäsa zatiaľ uskladňujeme v karanténnom sklade," konštatoval Roman Kuciak (na snímke).
Podľa neho, všetky náklady súvisiace s prijatými opatreniami na riešenie problémov s chorobami hovädzieho dobytka znášajú samotné mraziarne. V súvislosti s nedávnou pohromou nazvanou slintačka a krívačka síce odmietol špecifikovať ich výšku, ale uviedol, že "inú firmu by tieto výdavky položili na lopatky". Ako nám povedal ďalej, z médií sa dozvedel, že vláda údajne vyčlenila na kompenzáciu vzniknutých škôd 990 miliónov korún. Jeho firma však z tohto balíka nedostala ani korunu. A dokonca on osobne o nikom takom, kto by bol odškodnený, doteraz nepočul.
"Nie je možné, aby sa z našich mraziarní dostalo von mäso, ktoré by nebolo v poriadku. Distribúcia je možná len s platným veterinárnym osvedčením. Navyše, občas nás navštevujú inšpektori aj zo zahraničia. Napríklad vlani sme tu mali veterinárov z Nemecka. Kým naši kontrolujú u mäsa zhruba 20 položiek, oni išli vysoko nad rámec požiadaviek našej legislatívy, a skontrolovali ich približne 50. Všetky s negatívnym výsledkom," uviedol ďalej R. Kuciak, ktorý problémy okolo BSE považuje za dôsledok silného zahraničného politického tlaku a pôsobenia lobbystických skupín. Vedomý si deštrukcie trhu s hovädzím mäsom, uvažuje o orientovaní svojej firmy na iné komodity, vrátane exportu diviny do krajín Európskej únie, čo sa už vlastne stalo realitou. Škandál súvisiaci s hovädzím mäsom označil za príliš nafúknutý a ako zdôraznil, on sa konzumácie krvavých hovädzích steakov nevzdal a ani sa ich nevzdá.
Ako nás ďalej informoval riaditeľ popradskej RVS, veterinári sa v týchto dňoch venujú nielen kontrole pozastavenia distribúcie a manipulácie s hovädzím mäsom dovezeným z Českej republiky, ale aj hĺbkovým kontrolám v obchodnej sieti. "Zameriavame sa predovšetkým na potraviny dovezené z Českej republiky, v ktorých sa nachádzajú tzv. rizikové faktory, ako napríklad mozog, miecha, vnútornosti slezina, hovädzie separované mäso a mäsové výrobky plnené do tenkých hovädzích čriev. Ich predaj je taktiež pozastavený," konštatoval Š. Kohút. Ako uviedol na záver, pri kontrolách počas uplynulých dní sa veterinári v sieti predajní pod Tatrami s týmito potravinami nestretli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.