Hovorili sme s predsedom parlamentného výboru pre európsku integráciu Františkom Šebejom.
Ako sa správa slovenská zahraničná politika v kontakte s citlivými témami?
"Treba si povedať, čo všetko je zahraničná politika. Ak sa pýtate, ako sa správa ministerstvo zahraničných vecí, tak pomerne dobre. Nedá sa to však povedať o všetkých aktéroch zahraničnej politiky."
O ktorých?
"Aktérmi zahraničnej politiky sú ústavní činitelia na parlamentnej úrovni, prezident, vláda ako celok. Tam sa dá ťažko vystopovať jednotiaci prvok. V hrubých rysoch má slovenská zahraničná politika svoju jasnú líniu v zahraničnopolitickej orientácii. Keď sa však zoberie vzťah jednotlivých aktérov zahraničnej politiky k návšteve tibetského dalajlámu, návštevy čínskych predstaviteľov, záležitosti okolo Kuby alebo trenia medzi Európou a Amerikou, tam mi chýba aj trochu tvrdosti a jednoznačnosti u všetkých aktérov zahraničnej politiky."
Ukrajinský prezident Kučma je vnímaný ako rozporuplná osobnosť. Prezident Schuster povedal, že sú s Kučmom osobní priatelia. Zahraničná politika by však nemala byť postavená len na tom, že sa dvaja muži priatelia. Nemyslíte?
"Určite nie. Kučma je kontroverzná postava, ale je to hlava nášho najväčšieho suseda. Je to štát, ktorý sa považuje za mimoriadne strategicky dôležitý pre budúcu bezpečnosť tohto regiónu. Bolo by dobré udržiavať styky s Ukrajinou v čo najrozumnejšom rámci."
Počas návštevy premiéra Mikuláša Dzurindu v USA odznelo, že Slovensko v princípe podporuje myšlienku protiraketovej obrany. Tento americký plán však vyvoláva napätie medzi USA a Európou. Je to naozaj jednotné stanovisko Slovenska? Nejaká širšia diskusia sa o tom neviedla.
"Neviem, či hlavní aktéri slovenskej zahraničnej politiky majú k tomu vôbec nejaké stanovisko. Som rád, že to premiér povedal. Je to aj moje stanovisko. Protiraketová obrana nie je problém Európy ako takej. Je to problém európskej ľavice, ktorá nevie, kam patrí. Je to problém politikov francúzskej ľavicovej vlády alebo nemeckého ministra zahraničia Joschku Fischera. Počul som na túto tému množstvo názorov. Argumenty v prospech kritických názorov na protiraketovú obranu sú veľmi vetché."
Naši ústavní činitelia sa rozpačito správali aj vtedy, keď bol na Slovensku tibetský dalajláma. Premiér Dzurinda ani prezident ho neprijali. Len neoficiálne dalajlámu prijal vicepremiér Csáky.
"Stretol sa s ním podpredseda vlády Ivan Mikloš, poslanci Peter Zajac a František Mikloško."
Najvyšší ústavní činitelia sa však obávali stretnutia.
"To je chyba. Dalajláma je autorita, ktorá by si prijatie zaslúžila. Najvyšší ústavní činitelia jeho prijatím mali vyjadriť svoj postoj k tomu, čo Čína pácha v Tibete."
Robia to naši politici preto, aby sme si s Čínou nepokazili obchodné väzby?
"Nemyslím si, že by takáto vec mohla pokaziť naše väzby s Čínou. Ak si to myslia, tak sú trochu naivní."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.