veterinári im odvčera žiadne potraviny hľadať nebudú. Štátna veterinárna správa rozhodla, že v neobchodnom styku s Českom ruší zákaz dovozu mäsových produktov. Rovnako sa povolil aj tranzit hovädzieho dobytka cez naše územie, čím sa napríklad včera uvoľnil prevoz českých zvierat smerujúci do Grécka. Zákaz dovozu všetkých kategórií hovädzieho dobytka, mäsa a produktov z neho v obchodnom styku trvá naďalej. Netýka sa to mlieka a mliečnych výrobkov.
Tieto zo začiatku prísne opatrenia boli slovenskou reakciou na informáciu z minulého piatka o tom, že v Česku diagnostikovali prvú kravu nakazenú BSE, čo je vo východnej Európe precedens. Rovnako ako my zareagovali zákazom obchodného dovozu zvierat a výrobkov Poliaci, Maďari, Rakúšania a Bulhari.
Podľa šéfa Štátnej veterinárnej správy Dušana Magica je zmiernenie opatrení bežnou praxou v EÚ, kde majú všetky štáty zo západnej časti kontinentu (mimo Škandinávskeho polostrova) skúsenosti s výskytom choroby šialených kráv.
MEDZITITUL: Nespoľahlivý štát
Piatkové nariadenie veterinárov a hygienikov o stiahnutí českých výrobkov, ktoré by mohli byť rizikové kvôli BSE, z obehu ukázalo pri praktickom výkone, že štátna správa nemá spoľahlivý mechanizmus prenášania svojich príkazov v neštandardných situáciách. Magic sám včera priznal, že tak veterinárna správa ako ani ďalšie orgány potravinového dozoru - hygienici a potravinárska inšpekcia - nemajú vzájomne skoordinované operatívne plány pre mimoriadne situácie. Chýba prepracovaný systém ohlasovania akútnych informácií. Ako sme sa presvedčili aj cez víkend, obchodníci a distribútori tovarov v drvivej väčšine nezačali sami iniciatívne sťahovať z regálov a skladov rizikové výrobky, napriek medializovanému príkazu hlavného hygienika SR, ale čakali na adresný príkaz štátnych orgánov.
Keďže prevádzok a zariadení, narábajúcich s potravinami, sú tisícky, doručenie informácie na každú z nich si vyžiada niekoľko dní. V súčasnosti pre nich platí nariadenie posťahovať české mäsové výrobky s obsahom špecifických častí hovädziny (mozgu, miechy, sleziny, čriev) do piatka. Podľa Magica na obchodníkov sa však takisto vzťahujú niektoré zákonné ustanovenia o povinnosti predávať iba výrobky zdraviu neškodné. Preto podľa neho hneď po zachytení informácie z médií mali sami inciatívne odstrániť takýto tovar z predaja a potom počkať na veterinárov či hygienikov.
Náklady na zlikvidovanie stiahnutých výrobkov ponesú obchodníci. Podľa ich viacerých vyjadrení niektoré produkty je možné vrátiť českým výrobcom, a tí ich vymenia za iné, väčšinou však straty znášajú obchodníci - likvidáciu musia zaplatiť sami.
MEDZITITUL: Testovať všetky kravy
Na Slovensku sa zrejme zavedie povinné testovanie všetkých porazených kráv starších ako 30 mesiacov, nielen rizikových z dovozu, ale aj domácich. "Zdravie našich ľudí je najdôležitejšie, preto sme pristúpili k takémuto aj z hľadiska EÚ nadštandardnému opatreniu," oznámil včera Magic rozhodnutie ústrednej nákazovej komisie, "ale vykonať je to možné až po odsúhlasení vlády a pridelení peňazí z ministerstva financií."
Keďže na Slovensku sa ročne poráža okolo 70-tisíc kráv, vyžiadalo by si to neplánovaných 160 miliónov korún zo štátneho rozpočtu. Celkové náklady spojené s opatreniami proti BSE, vrátane napríklad zriadenia štátnej kafilérie pri Zvolene, zavedenia bezpečnej likvidácie rizikových častí z hovädzieho dobytka a ďalších krokov, však vystúpia až do výšky 700 miliónov korún.
Vzorky hovädzích zvierat sa u nás v súčasnosti testujú iba z piatich bitúnkov (pritom fungujú desiatky ďalších). Onedlho ich bude síce šesť, ale aj tak zatiaľ pokrývajú len necelú polovicu porážaného hovädzieho dobytka, v súčasnosti teda testujeme len zlomok hovädzieho mäsa putujúceho k spotrebiteľovi. Práve preto, aby sa nám na stôl dostávalo len preverené mäso, veterinári žiadajú testovať každú vyše 30-mesačnú kravu (mladšie kravičky BSE nenapáda).
"To nemôžu zafinancovať chovatelia, musí prispieť štát," hovorí predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komisie I. Oravec, poukazujúc na to, že chovatelia hovädzieho dobytka - pri cenách klesajúcich od januára - sa už aj bez toho ledva držia nad vodou.
V štátoch EÚ však podľa Magica až 90 percent testov financovali výrobcovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.