KDH v mestskom zastupiteľstve. "Koordinačný výbor tvoria predsedovia miestnych zväzov SDKÚ, ktorých na území mesta zatiaľ pracuje dvanásť, no časom by ich malo byť dvadsaťdva, aby pokrývali všetky mestské časti. Jednou z prvoradých úloh bolo konštituovať vlastný poslanecký klub v súčasnom mestskom parlamente, čo sa už aj stalo. Jeho predsedom je poslanec Martin Jalč. V súčasnosti podrobne mapujeme stav vecí v meste a pripravujeme návrhy riešení, s ktorými chceme osloviť aj ostatné politické strany," informoval nás Eugen Čuňo.
Za najvážnejšiu prioritu považuje mestský predseda SDKÚ "narodenie" zákona o vyššom územnom celku, ktorý ovplyvní aj mesto Košice. "Boli by sme radi, keby sa súčasný Zákon o meste Košice nemenil a zostal v pôvodnom znení s 22 mestskými časťami. Sme totiž presvedčení, že sa nevyužili všetky možnosti, ktoré tento zákon mestu a mestským častiam ponúka. To, že nefunguje tak, ako by mal, nie je chybou samotného zákona, ale chybami v komunikácii a v nedostatočnom demokratickom cítení ľudí v samospráve," tvrdí Čuňo.
Predseda Koordinačného výboru SDKÚ verí, že názor Košičanov bude vyslyšaný aj u poslancov SDKÚ v parlamente. Predstavu SDKÚ chce E. Čuňo prerokovať aj s politickými stranami na území mesta. "V Košiciach máme zatiaľ do 200 členov, najsilnejší je zväz v Starom meste, kde ich je približne 55. Väčšinou sú to známe tváre z komunálnej politiky, ako napríklad starostovia Süli, Lumtzer, Buľko," povedal Čuňo na margo našich informácií, že do SDKÚ prešiel takmer celý miestny klub DS v Starom meste.
"Aj keď som z KDH odišiel, pokladám kresťanských demokratov, DS i SMK za prirodzených partnerov. Koniec koncov, prvé rokovanie po mojom zvolení bolo práve s Emilom Kočišom, predsedom MKC KDH. Na rozdiel od neho si však nemyslím, že široká koalícia do budúcich komunálnych volieb, to znamená aj s SDĽ, SOP, je reálny politický projekt. Nie som za vytváranie nejakého Národného frontu. Súhlasím s tým, že v komunálnej politike by sa nemalo príliš hľadieť na politické tričká, ale hlavne na riešenia, ktoré prinesú osoh mestu i občanom, no určité pravidlá v politike by sa mali dodržiavať," myslí si E. Čuňo, ktorý vidí možných partnerov aj v ANO.
O kandidátovi na post primátora je podľa jeho slov ešte predčasné hovoriť, aj keď uznáva, že by mal byť známy a Košičanom predstavený v dostatočnom predstihu. "Mám obavy, že 2,2-miliardový dlh mesta je v skutočnosti ešte vyšší a škody, ktoré vznikli chybnými postupmi v minulosti, sú nielen materiálne, ale aj morálne. S odstupom času si myslím, že sme mali byť v kritike razantnejší, mali sme proces zadlžovania mesta zastaviť. A aj keď sme stratili väčšinu v zastupiteľstve a nevedeli sa presadiť, mali sme aspoň zásadným spôsobom jasne pomenovať, čo sa deje," sebakriticky uznáva Čuňo.
"O budúcom primátorovi máme svoje predstavy, nemusel by to byť člen politickej strany, ale schopný a uznávaný manažér, ktorý by vedel Košice vyviesť z krízy. Niekto ako bol Eichler vo VSŽ."
Poslanci by mali, vzhľadom na finančnú situáciu samosprávy, pôsobiť v Košiciach bez nároku na odmeny. Bol by to prvý návrh, ktorý by E.Čuňo predložil v prípade zvolenia SDKÚ do mestského zastupiteľstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.