susediacich regiónov. "Zatiaľ iba raz ročne sa otvára táto dávna cesta i v súčasnosti, keď štátnu hranicu medzi Slovenskom a Maďarskom možno prekročiť cez priechod v obci Skároš. Radi by sme sa v spolupráci s našimi partnermi zo združenia Holocén z Miskolca pričinili o to, aby tento priechod fungoval dlhodobejšie," povedala Silvia Szabóová z občianskeho združenia SOSNA v Košiciach.
Jednou z aktivít, prostredníctvom ktorej chcú členovia oboch mimovládnych organizácií prispieť k renesancii porcelánovej cesty, je výstava s názvom Spoločná cesta: horný Abov - Hegyköz o starej porcelánovej ceste, ktorú otvárajú v obci Seňa v okrese Košice-okolie. Expozícia, ktorá je spoločným dielom slovenských a maďarských tvorcov, oboznamuje s históriou, prírodou, kultúrou a zaujímavosťami ôsmich obcí z horného Abova a piatich z Hegyközu. Medzi severomaďarskými lokalitami sa prezentuje aj slávna Holloháza, v ktorej dodnes pracuje jedna z najslávnejších porcelánok v Maďarsku. Zúčastnených 13 obcí sa však predstaví aj interesantným folklórom a tradíciami, napr. dňami chleba, vína i svojráznou ľudovou architektúrou, napr. trstinovou strešnou krytinou.
Výstavu uvidia obyvatelia všetkých zúčastnených obcí a svoje putovanie zavŕši počas jesene v Košiciach. Ako uviedla S. Szabóová, toto zaujímavé podujatie je súčasťou medzinárodného projektu, ktorý aktivizuje obyvateľov oboch mikroregiónov už tri roky a má veľký prínos pre ich identitu.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.