Korzár logo Korzár

Potieranie nelegálnej práce je pri súčasnej legislatíve bojom s veternými mlynmi

Od prvého júla prechádzajú kompetencie vykonávania kontrol čiernej zamestnanosti na Inšpektoráty práce, ktoré na to nie sú dostatočne personálne ani

technicky vybavené

Košice Boj proti nelegálnej práci si súčasná vláda určila ako jednu zo svojich priorít. Vedie ju k tomu najmä enormne vysoká nezamestnanosť a s tým súvisiaci vysoký odliv financií na vyplácanie podpôr v nezamestnanosti. Doteraz podniknuté kroky však ani zďaleka nenasvedčujú tomu, že by sa hľadali skutočne účinné páky. Sankcie sú minimálne, kontroly teda strácajú na účinnosti. Od prvého júla ich vykonávanie prechádza z úradov práce na inšpektoráty práce. Ako sme sa dozvedeli, v Košickom kraji do boja proti čiernej práci vytiahne "až" 25 inšpektorov, ktorí majú k dispozícii "až" dve služobné autá. Pritom doterajšia pracovná náplň im ostáva. V praxi to znamená, že do tohto boja bude nasadené oveľa menšie množstvo síl, ako doposiaľ a to už aj v minulosti ich bolo menej ako málo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V snahe overiť si naše informácie sme o rozhovor požiadali Ing. Ivana Majera, hlavného inšpektora Inšpektorátu práce Košice. Ten naše informácie týkajúce sa počtu inšpektorov a ich vybavenia v plnej miere potvrdil.

Inšpektorát práce vznikol z pôvodného Inšpektorátu bezpečnosti práce vlani prvého júla. Dovtedy bola jeho hlavnou pracovnou náplňou kontrola bezpečnosti práce, technických zariadení, pracovných podmienok a prostredia. Vyšetrovali aj pracovné úrazy, zúčastňovali sa kolaudácií, vyšetrovali sťažnosti a pod. Vlani zákonom boli ich kompetencie a teda aj pracovná náplň rozšírená o sociálnu ochranu zamestnancov, pracovno právne vzťahy, o bezpečnosť zamestnancov v súvislosti so stresmi, pracovnou záťažou a pod. Okrem toho vykonávajú dozor v oblasti miezd, dodržiavania kolektívnych zmlúv, pribudol im aj trhový dohľad nad tým, či výrobky spĺňajú deklarované technické požiadavky. Na trhový dohľad týkajúci sa aj dovážaných produktov nedostali žiadne posilnenie. Toto všetko malo v Košickom kraji doteraz na starosti 20 inšpektorov.

SkryťVypnúť reklamu

Aby toho náhodou nemali málo, od prvého júla tohto roku budú mať za úlohu robiť aj kontroly čiernej práce na pracoviskách. Prostriedky dostali len na vytvorenie štyroch nových pracovných miest. Ako chce inšpektorát zabezpečiť s toľkýmito ľuďmi a s dvomi autami pre celý kraj účinný boj proti čiernej zamestnanosti? "Vozový park je nedostačujúci, rovnako tak personálny stav. Naši inšpektori už doposiaľ museli riešiť veľký nápor sťažností najmä na nedodržiavanie mzdových predpisov či neodôvodnené prepúšťania, o inej náplni práce nehovoriac. Pritom sťažnosti z oblasti pracovno-právnych vzťahov sú veľmi zložité a ich riešenie si vyžaduje množstvo času," uviedol Ing.I. Majer.

Čierna práca, to je nový obrovský balvan. Existujú tri druhy. Tým prvým je zamestnávanie ľudí zo zahraničia, prevažne z Ukrajiny. To však Ing. Majer nepokladá za taký vypuklý problém, ako je to v krajinách západnej Európy. Najvážnejším je čierne zamestnávanie nezamestnaných, ktorí zároveň poberajú od štátu podporu. Máme zhruba 20 - percentnú mieru nezamestnanosti a niektoré odhady hovoria, že až 70 percent týchto ľudí má okrem podpory aj iný zdroj príjmu. Ďalším druhom čiernej práce je, keď zamestnaný človek načierno pracuje aj niekde inde. "Takýto systém je pre zamestnávateľa výhodný, lebo nemusí odvádzať dane a odvody za zamestnancov. Tým pádom však zamestnanci prichádzajú o všetky výhody vyplývajúce z riadneho pracovného pomeru. Keď sa im napríklad stane pracovný úraz, potom sa len chytajú za hlavu...," dodal Ivan Majer.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď sa zákonom rozhodlo, že kontroly budeme robiť my, v dôvodovej správe bolo uvedené, že táto zmena nepostihne štátny rozpočet. Úrady práce doteraz vykonávajúce kontroly sú verejno-právne inštitúcie bez naviazania na štátny rozpočet, kým my rozpočtová. Takže touto zmenou sa predsa len priamo zaťaží štátny rozpočet," upozornil.

V Košickom kraji doposiaľ robilo kontroly 25 pracovníkov úradov práce. Touto zmenou sa rozbil zabehaný systém a vytvoril sa nový. "Dôvody prechodu týchto kompetencií na inšpektoráty som sa zatiaľ nedozvedel," dodal hlavný inšpektor. "Naši ľudia majú možno 50 krát širší záber čo do pracovnej náplne a bude ich menej, ako ich mali úrady práce. Úrady práce vykonali množstvo kontrol, ale počet dokázaných prípadov čiernej práce bol veľmi malý. Musíme teda začať hľadať iné formy práce."

Podľa I. Majera treba väčší dôraz klásť na informovanosť, aby si jednak zamestnanci boli plne vedomí svojich práv, ale tiež zamestnávatelia možných postihov. Tie by však mala legislatíva podstatne viac sprísniť. "Uvediem len jeden príklad za všetky. Keď príde kontrola na blšák, príde k prvým dvom stánkom a ostatní sa rozutekajú. Keby sa však legislatívne zodpovednosť posunula ďalej, teda keby niesol zodpovednosť správca blšáku, on sám by si strážil, aby mu tam nikto nerobil načierno. Zvlášť, keby mu hrozila pokuta taký milión korún."

Zatiaľ sú však naše zákony v tomto smere bezzubé. V Nemecku napríklad hrozí podnikateľovi, ktorý má načierno ľudí dokonca strata licencie. A tak našim inšpektorom práce neostáva iné, len hľadať čo najlepšiu formu kontrol aj v súčinnosti so samosprávou, orgánmi štátnej správy a najmä s políciou, daňovými úradmi, Sociálnou či zdravotnými poisťovňami.

Paradoxné je, že inšpektori nemajú právomoc legitimovať zamestnancov firmy. Ich možnosť odhaliť načierno pracujúcich je tým obmedzená. Problémom je aj to, že ľudia nemusia mať pri sebe pracovné zmluvy. A tak sa ľahko môže stať, že keď prídu do firmy, dozvedia sa, že zmluvy sú v trezore, nemajú od neho kľúč, ale že zajtra ich donesú. No a nie je nič ľahšie, ako vyrobiť zmluvy s neskorším dátumom. Veľa problémov by sa ušetrilo aj zavedením povinnosti viesť evidenciu dochádzky. "Najmä v supermarketoch sa nám ľudia sťažujú, že musia robiť veľa hodín nadčasov, že nemajú prestávky a pod. Keďže nemáme k dispozícii evidenciu, je ťažké takéto veci dokazovať," poznamenal Ing. Majer.

Na margo nedostatočného technického zabezpečenia dodal, že majú problém dokonca aj s papierom do kopírky. Telefonovať vonku môžu iba od vedúcich oddelení, inak sú telefonické linky funkčné len na príjem hovorov. Čo sa týka zárobku, inžinier s 15 až 20-ročnou praxou u nich zarobí možno 11 tisíc. Pritom je logické očakávať, že inšpektori budú mať príjem vysoký, aby mohli odolávať korupcii.

Otázkou teda zostáva, ako chce vláda bojovať s čiernou prácou. Prechodom kompetencií na inšpektoráty práce sa zásadný prelom určite neurobí. Chce to zobrať veci od podlahy, a to podstatným sprísnením pravidiel. O tom sa však dlhé roky iba rozpráva...

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na Marka oharka do jarka
  2. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 965
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 12 118
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 256
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 319
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 054
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 885
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 184
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 117
  1. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  2. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  3. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  4. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  5. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  6. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 519
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 179
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 847
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 239
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 575
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 693
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 376
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 7 892
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  2. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  3. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  4. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  5. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  6. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 519
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 179
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 847
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 239
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 575
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 693
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 376
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 7 892
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu