uplatňujú aj na Spiši. Hlavnou úlohou pre veterinárov je, pochopiteľne, všemožne zabrániť, aby do potravinového reťazca Slovenskej republiky prenikli hovädzie výrobky zo susedných Čiech. Regionálna veterinárna správa (RVS) v Spišskej Novej Vsi začala podľa nariadenia s hĺbkovou kontrolou veľkoskladov a obchodných jednotiek v regióne Spišská Nová Ves a Gelnica. Spolupracujú pritom aj so Štátnym zdravotným ústavom Spišská Nová Ves.
"Kvôli nebezpečenstvu nákazy sme všetkým podnikateľským subjektom a distributérom nariadili okamžite stiahnuť z trhu potraviny, ktoré boli vyrobené v ČR a obsahujú hovädzí mozog, miechu, vnútornosti, slezinu a hovädzie separované mäso. Taktiež ide aj o mäsové výrobky plnené do tenkých čriev napríklad české špekáčiky, alebo mäkké salámy, pretože hovädzie črevo je riziková surovina. Okrem ľudských potravín musia byť z predajnej siete stiahnuté aj krmivá pre spoločenské zvieratá, ktoré obsahujú tieto suroviny a boli vyrobené v Čechách," vysvetlil riaditeľ RVS Spišská Nová Ves MVDr. Peter Kochan. Distribúcia takýchto tovarov musí byť pozastavená a v prípade, že je už v obchodnej sieti, musia byť výrobky stiahnuté a vrátené do distribučných skladov. O ich ďalšom osude rozhodne regionálna veterinárna správa.
Obrovská časť Spišiakov však doposiaľ veľmi často cestovala k našim západným susedom, napríklad do Českého Těšína, práve kvôli nákupu omnoho lacnejšieho mäsa. "Kvôli mimoriadnym veterinárnym opatreniam teraz už cez hranice neprevezú nielen hovädzie mäso, ale vôbec žiaden tovar, ktorý ho obsahuje. Teda ani konzervy, mäsové výrobky, polievky, či masoxy. Na hraniciach sa všetko prísne kontroluje, a tak sa budú sa nákupom celkom zbytočne unúvať," informoval MVDr. Kochan. Čo však s výrobkami, ktoré si niekto nakúpil v Čechách, trebárs pred týždňom. Nejedného človeka, ktorý tak urobil, zaiste pochytila panika, či si domov nezavliekol chorobu šialených kráv.
"V prípade, že to mäso nie je vykostené výlučne od chrbtice, respektíve výrobky nie sú z hovädzieho separovaného, či mletého mäsa, potom nehrozí veľké nebezpečenstvo. Teda mäso z lopatky, alebo zo stehna je pomerne bezpečné. Akonáhle však ľudia majú v domácnostiach napríklad mäkké salámy, alebo konzervy s obsahom hovädzích vnútorností, hrozí tu isté riziko, a preto by som tieto potraviny odporučil vylúčiť z konzumácie," objasnil riaditeľ spišských štátnych veterinárov.
Tých teraz čakajú skutočne krušné chvíle. Do piatku musia navštíviť 360 obchodov s potravinami, skontrolovať sortiment výrobkov a stiahnuť všetky, ktoré obsahujú hovädzie súčasti z Čiech. Rizikový tovar musia obchodníci vrátiť distributérovi, ktorý by ich mal finančne vyrovnať. Keďže ide o veľmi náročný proces, veterinári v záujme nás všetkých dúfajú, že podnikatelia budú s nimi aktívne spolupracovať.
"Predpokladáme, že v našej obchodnej sieti je veľa tovaru s obsahom hovädziny pochádzajúcej z Čiech. Preto budeme veľmi radi, ak s nami budú všetky podnikateľské subjekty zaoberajúce sa distribúciou a predajom úzko spolupracovať. Len tak bude možné všetky tieto veci dotiahnuť až do úspešného konca," povedal MVDr. Kochan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.