týchto dňoch ešte žiadna z nemocníc na východe Slovenska nedisponuje tabuľkami, z ktorých majú riaditelia vychádzať pri prepočítavaní platov,nehovoriac o peniazoch. Zdá sa, že ťarcha rozhodnutia, ako vytvoriť potrebnú rezervu a v júli zamestnancom vyplatiť zvýšené mzdy, ostala na jednotlivých riaditeľoch. Zatiaľ pred nimi stoja len dve radikálne možnosti. Alebo prepustia časť pracovníkov, alebo nájdu rezervy v oblasti fondu pracovného času.
V redakcii sme zaznamenali niekoľko nespokojných ohlasov na nečakané prepúšťanie v Nemocnici s poliklinikou (NsP) vo Vranove nad Topľou (na obr.), preto sme včera oslovili jej riaditeľku Beátu Pacanovú." Je to pravda. Prepúšťame, ale zatiaľ to nesúvisí s novými platovými podmienkami. Pri uvoľnení 26 pracovníkov sme vychádzali z odporučenej obslužnosti zdravotníckym personálom na porovnateľných oddeleniach s podobnou spádovosťou v rámci Slovenska. Prvá vlna bola v máji a do konca júna odíde celkom 50 ľudí, čo považujem za prvý krok k tomu, aby sme si vytvorili akúsi finančnú rezervu. Podotýkam, že medzi nimi sú aj technicko-hospodárski pracovníci," vysvetlila nám riaditeľka.
Na otázku, či vedenie naozaj môže ušetriť prostriedky, keď musí zamestnancom vyplatiť odstupné odpovedala, že zatiaľ inej cesty niet. Priznala však, že efekt prepúšťania sa v mzdovej kapitole odrazí až koncom roka. Počas tohto mesiaca bude manažment tamojšej nemocnice korigovať aj pracovný čas personálu a skúmať, koľko zdrojov prinesú opatrenia. Zásadnou otázkou bude, či sa vôbec podarí realizovať platovú úprava pre zostávajúcich 620 pracovníkov. Opýtali sme sa aj na to, ako vníma ministerstvom avizované riešenie, že zdravotné poisťovne vytvoria na tento účel finančné rezervy." Poisťovne nám ešte stále nedávajú ani minimálnu garantovanú cenu a my máme problém so zabezpečením prevádzky nemocnice. Keď z toho mála prostriedkov budeme musieť nájsť zdroj aj na platy, potom to bude veľmi ťažké...," zauvažovala riaditeľka.
V Humennom vidia situáciu o niečo optimistickejšie, hoci si uvedomujú, že pre 1155 zamestnancov budú mesačne na mzdy potrebovať 3,5 milióna korún. "V týchto dňoch robíme rokovania medzi vedením nemocnice a jednotlivými oddeleniami. Snažíme sa nájsť model zefektívnenia pracovného času. Nechceme prepúšťať, lebo by išlo zhruba o 250 ľudí. Ak sa nám podarí uplatniť nový model, zamestnanci by mali pracovať kratšie a za vyšší plat," povedal nám námestník pre liečebnú a preventívnu starostlivosť z NsP v Humennom Miron Babják.
Dodal, že podľa ich predpokladov zmeny pracovného času budú platiť do konca roka. Až vtedy totiž očakávajú navýšené prostriedky na mzdový fond. Na našu otázku, či je reálne, že už v júli dostane tamojší personál zvýšené výplaty, bez zaváhania odpovedal kladne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.