väčšmi "in", čosi takého, ako je aféra okolo prieskumu agentúry GfK Slovakia, skôr-neskôr očakávali.
Ešte minulý týždeň zverejnila Národná obroda, patriaca do Ruskovej mediálnej stajne, preferencie namerané údajne koncom mája, ktoré sama označila za "šokujúco nepriaznivé pre strany vládnej koalície". To môžeme (na rozdiel od mnohých iných informácií týchto novín) spokojne potvrdiť. Vzápätí výskum "zmonitorovala" Markíza.
Ešte pútavejší je však naskutku pirátsky spôsob, akým k údajom NO údajne prišla - od anonymného informátora. Ten ich mal - stále podľa NO - získať (rozumej UKRADNÚŤ) buď z prostredia samotnej agentúry GfK Slovakia, alebo SDKÚ, ktorá bola vraj zadávateľom (objednávateľom) výskumu. Riaditeľ GfK Knoll autenticitu materiálu, ktorý bol vypracovaný pre "exkluzívneho zadávateľa", nepoprel. Za zverejnenie, ktoré označil za protiprávne, zamýšľal podať trestné oznámenie, neskôr však od toho, nevedno prečo, upustil. Podpredsedníčka SDKÚ Martináková v piatok poprela, že by zadávateľom bola jej strana. Spravodajstvo Twistu ale už včera hlásilo, že sama SDKÚ dala podnet na SAVA (asociácia výskumných agentúr) proti GfK Slovakia, keďže únikom informácií porušila zmluvu.
Je faktom, že GfK Slovakia je renomovaná firma s centrálou v zahraničí, ako hlásili Ruskove noviny. Preferenciám sa však doteraz jej slovenská filiálka vôbec nevenovala, čo je faktom tiež. Rovnako ako skutočnosť, že je minimálne hlúposťou zadávať interný prieskum na analytické účely agentúre, ktorá sa špecializuje na úplne iné oblasti. Môžete byť jednoducho majstrom sveta v trojskoku, od toho ešte v skoku o žrdi, s najvyššou pravdepodobnosťou, neskočíte bez tréningu ani priemer. Buď sa v SDKÚ zbláznili, alebo si pestujú na hrudi záškodníkov, alebo oboje, alebo má kauza ešte jednu slučku, o ktorej netušíme.
O tom, že GfK Slovakia nebude v preferenciách celkom doma, svedčia najlepšie ony samé. HZDS s 29% na čele je v poriadku, ostatné je vesmírna hudba. Smer 12 a pol, SDKÚ päť a pol (!), KSS o čosi nad SDKÚ (!). Pod čiarou ponoru - okrem iného - KDH a SDĽ. To síce na prvý pohľad nešokuje, na druhý však treba povedať, že SPOLOČNE V JEDNOM VÝSKUME ešte obe tieto partaje pod hladinou neboli - sú tam občas, vždy však buď jedna, alebo druhá. Najlepšie na záver - sedem celé tri pre ANO. Teda pre stranu, ktorej predseda má priamy vplyv na médiá, ktoré senzáciu odpálili.
Je vysoko pravdepodobné, že hausnumerá majú iba tri možné vysvetlenia: Buď vidíme akýsi nový typ spravodajskej hry, alebo totálne zlyhanie GfK, alebo zázrak. Na Slovensku totiž ako-tak pravidelne merajú preferencie štyri iné agentúry, nepravidelne ďalšie tri, a hoci sa aj tieto navzájom niekedy nezhodujú, odchýlky GfK Slovakia sú proste z iného sveta, akoby merali inú populáciu inej krajiny, skrátka nevysvetliteľné, ďaleko za hranicami akejkoľvek štatistickej chyby. Máj bol, isteže, pre koalícu zvlášť perný a celkove mimoriadne nevydarený. Taký medzimesačný zosuv u viacerých strán však ešte k videniu nebol, odkedy na Slovensku existujú preferencie. Možné je pod Tatrami isteže kdečo, aj rekordy občas padajú, na takých 90% sa však dá tvrdiť, že "exkluzívny prieskum" je bludný.
A teraz si uvedomme, že výsledkovo takto katastrofálna objednávka SDKÚ sa dostala do rúk práve Pavla Ruska. To je náhodička - údajne si ho GfK chcela nakloniť, lebo sa uchádza o zákazku na "peoplemetre" (meranie sledovanosti TV v domácnostiach). To je dosť smiešne - únikom informácií, určených výlučne klientovi, a to priamo ku konkurencii, si GfK meno na trhu zničila. Kto jej ešte prihrá exkluzívnu zákazku, keď má na druhý deň skončiť na stole u Ruska?
Na špekuly bude času dosť, dôležitejšie je poučenie. Manipulácie a hry s prieskumami nie sú vzácnosťou ani v žiarivejších demokraciách. Už prví poradcovia, ktorí v r. 1990 prišli pred voľbami na VPN, na ne Gála a spol. upozorňovali. Rozdiel medzi nami a Západom je v inom - tam sú voliči, občania a najmä médiá obozretnejší, nechytia sa na každú pofidérnosť. Pri všetkých zverejneniach je základnou podmienkou elementárnej dôveryhodnosti, aby popri mene agentúry a metóde, ktorou sa zber dát robil (môžu byť veľké odlišnosti, aj medzi renomovanými firmami), bol uvedený aj zadávateľ. Na Slovensku niet peňazí a väčšina publikovaných prieskumov je marketingovým ťahom samotných agentúr - nič však médiám nebráni uviesť, že ide o ich samoiniciatívne zviditeľňovanie sa. Takisto - pokiaľ existujú - musia byť transparentné osobné väzby a prepojenia medzi jednotlivými agentúrami a objektom ich výskumov. To je minimum, čo treba žiadať, ak si len nechceme za chvíľu pripadať ako Alenky v ríši zázrakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.