Európskej únie. Misia súvisí s údajnou spreneverou prostriedkov EÚ vo výške 51,1 milióna eur. Delegáciu povedie podpredseda kontrolného výboru, rakúsky europoslanec Herbert Bösch.
Ako včera informovala rakúska tlačová agentúra APA, poslanec Európskeho parlamentu za Sociálnodemokratickú stranu Rakúska (SPÖ) v utorok potvrdil svoje výhrady na adresu Európskej komisie za to, že na príslušné upozornenia zo Slovenska reagovala príliš "otáľavo". V dôsledku aféry musel odísť z funkcie bývalý vicepremiér Pavol Hamžík, pretože jeden z jeho nepriamych podriadených posunul finančné prostriedky do vlastných firiem, pripomína APA. Minulý týždeň na Slovensko pricestovali aj členovia protikorupčnej jednotky únie OLAF, aby obvinenia preverili.
Bösch však vyčíta komisárovi EÚ pre rozšírenie Günterovi Verheugenovi i OLAF, že na jasné upozornenia z Bratislavy reagovali príliš neskoro. Už v novembri minulého roku informovala správa o Slovensku o rastúcej korupcii v krajine a okrem toho Verheugena informovali o údajnej sprenevere 15. marca.
Odvtedy prešlo na jednej strane niekoľko týždňov, pokým Brusel zareagoval, na druhej strane bola zmrazená finančná pomoc opäť odblokovaná, keď Hamžík uistil, že tvrdenia nie sú pravdivé. "Pripomína mi to niečo o capovi a záhradníkovi," tvrdí Bösch, podľa ktorého nemožno byť taký naivný. Bösch sa nechce opierať o "podvodnícke úmysly", ktoré v EÚ viedli k otáľavým reakciám na správy z Bratislavy. "Kamkoľvek sa dajú peniaze, tam sú tiež ľudia, ktorí sa po nich natiahnu," myslí si Bösch, ktorý ma teraz v úmysle hľadať na Slovensku, ako aj v rámci únie odpoveď na otázku: "Čo sa stane, ak sa niečo stane?"
Böschove obvinenia európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen v utorok dôrazne odmietol. "Komisia konala okamžite v deň, keď sa dozvedela, že by na Slovensku mohol byť problém," povedal Verheugen v reakcii na článok v stredajšom vydaní nemeckého týždenníka Stern, v ktorom Bösch kritizuje postup komisára a jeho podriadených.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.